Zamknij

Skąd wziąć zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19? Po polsku i angielsku

05.05.2021
Aktualizacja: 05.05.2021 17:30

Zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19 możesz potrzebować, jeśli wybierasz się zagranicę. Niektóre kraje od osób w pełni zaszczepionych nie wymagają negatywnego wyniku testu na koronawirusa – wtedy wystarczy pokazać zaświadczenie o szczepieniu.

Zaświadczenie o szczepieniu - po angielsku
fot. PAP

Unia Europejska wciąż pracuje nad wprowadzeniem tzw. paszportów szczepionkowych, czyli Cyfrowych Zielonych Certyfikatów. Dopóki jednak ich nie ma, trzeba polegać na innych dokumentach. Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19 można sobie samemu wydrukować z internetu. - W Internetowym Koncie Pacjenta dostępne są dwie wersje językowe zaświadczenia: w języku polskim i angielskim – podał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Skąd wziąć zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19?

Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 jest dostępne w internecie po polsku i angielsku. Znajdziesz go w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Wystarczy się zalogować na stronie www.pacjent.gov.pl (za pomocą bankowości elektronicznej, profilu zaufanego lub e-dowodu) i przejść do zakładki „Profilaktyka”, a następnie wybrać „Szczepienia”. Gdy pojawi się informacja o szczepieniu, należy kliknąć w przycisk „Poświadczenie PDF” - system wygeneruje dokument o przebytym szczepieniu przeciw COVID-19 w języku polskim i angielskim z aktualną datą (także o zaszczepieniu tylko jedną dawką). Można też otrzymać kod QR potwierdzający pełne zaszczepienie. Takie zaświadczenie można wydrukować.

Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie -  widzi ją np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień jest także dostępna na IKP.

Kto dostaje kod QR i o czym on świadczy?

Osoby w pełni zaszczepione – dwiema dawkami szczepionek Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jedną J&J – otrzymują także kod QR. Można go pobrać na IKP oraz w aplikacji mObywatel - będzie w nim zapisana informacja o przebytym szczepieniu. Kod ma datę ważności. O wydruk kodu QR można również poprosić punkt szczepień – jak czytamy na rządowej stronie

Do sczytywania kodu QR służy aplikacja „Zaszczepieni”. Umożliwia ona potwierdzenie, że osoba, która okazuje kod QR, jest rzeczywiście zaszczepiona, sprawdza też ważność oraz poprawność kodu QR. Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o jego właścicielu: imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzenia. Każdy, kto pokazuje do skanowania kod QR, musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w kodzie.

W wielu państwach obowiązują ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Unia Europejska chce wprowadzić Cyfrowe Zielone Certyfikaty, czyli tzw. paszporty covidowe (zwane też szczepionkowymi), które pozwoliłyby na wzajemne uznawanie w państwach Unii Europejskiej m.in. świadectw szczepień przeciwko COVID-19. Niektóre kraje od w pełni zaszczepionych turystów nie wymagają przy wjeździe przedstawiania negatywnego wyniku badania na obecność koronawirusa.

Źródło: PAP/Pacjent.gov.pl