Zamknij

Jak się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19? Rejestracja krok po kroku

22.01.2021
Aktualizacja: 22.01.2021 12:26
Szczepienia przeciw COVID-19: rejestracja kro po kroku
fot. materiały prasowe

Dowiedz się, jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 oraz jak wyrazić chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19? Tłumaczymy krok po kroku, co trzeba zrobić, by zarejestrować się w wybranym punkcie szczepień.

15 stycznia 2021 r. i 22 stycznia 2021 r. to dwie ważne daty w kalendarzu szczepień przeciwko COVID-19. W pierwszym wskazanym terminie mogły zarejestrować się na szczepienie osoby po 80. roku życia, a pozostałe wyrazić CHĘĆ zaszczepienia się, bez możliwości, przynajmniej na razie, zapisania się na konkretny termin. Natomiast 22 stycznia ruszyły zapisy na szczepienie dla osób po 70. roku życia.

Szczepienie przeciwko COVID-19 - na skróty:

Aby zaszczepić się przeciwko COVID-19 należy pamiętać o trzech sprawach:

 1. Należy być zdrowym, bez objawów infekcji.
 2. Należy przygotować informację o chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach, by móc je pokazać lekarzowi kwalifikującemu do szczepienia.
 3. Nie obowiązuje rejonizacja. Zaszczepić można się w całej Polsce, w wyznaczonym do tego miejscu, po uprzednim zarejestrowaniu się.

Ważne!

Przed szczepieniem nie jest wymagany test na obecność koronawirusa ani test na obecność przeciwciał.

Szczepienie przeciwko COVID-19: osoby po 80. roku życia i 70. roku życia

 • Osoby po 80. roku życia mogą zapisywać się na szczepienie przeciwko COVID-19 od 15 stycznia 2021 r. W tej grupie – jak wynika z informacji podanych przez rząd – jest około 1 mln 750 tys. osób.
 • Osoby po 70. roku życia mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko COVID-19 od 22 stycznia 2021 r. W tej grupie jest około 2 mln 87 tys. osób.

Szczepienia dla tych osób z obu tych grup rozpoczną się od 25 stycznia 2021 r.

Na szczepienie przeciwko COVID-19 można zapisać się na trzy sposoby:

1. Dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię: 989 (osoby dzwoniące z zagranicy muszą wykręcić numer: 22 62 62 989)

 • Przed rozmową należy przygotować numer PESEL i numer telefonu kontaktowego.
 • Podczas rozmowy należy postępować zgodnie z instrukcją podaną telefonicznie, czyli jeśli rozpoczął się już etap szczepień dla danej  grupy wiekowej, należy nacisnąć 1 i poczekać na zgłoszenie konsultanta.
 • Podczas rozmowy z konsultantem należy podać swoje imię i nazwisko, numer PESEL oraz numer telefonu kontaktowego.
 • Konsultant zaproponuje najszybsze możliwe terminy w najbliższym punkcie szczepień i zapisze na dogodny termin.
 • Po rozmowie z konsultantem na podany numer kontaktowy otrzymamy smsa z terminem oraz miejscem szczepienia.
 • W przeddzień szczepienia otrzymamy smsa przypominającego o szczepieniu.
 • Na podanie drugiej dawki zostaniemy umówieni w punkcie szczepień w dniu podania pierwszej dawki.

Ważne!

Na szczepienie można zapisać się osobiście lub może to zrobić ktoś z rodziny.

2. Rejestrując się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

Aby skorzystać z tej opcji, należy mieć profil zaufany. Następnie należy potwierdzić dane i regulamin. System zaproponuje nam 5 dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko naszego adresu zamieszkania. Ustal dogodny dla siebie punkt oraz godzinę i kliknij "wybierz", oraz potwierdź wizytę klikając w przycisk "tak".

Po rezerwacji otrzymany smsa z terminem i miejscem szczepienia. W przeddzień szczepienia dostaniemy smsa z przypomnieniem o terminie i miejscu zabiegu. Na drugą dawkę szczepionki zostaniemy umówieni w punkcie szczepień w dniu podania pierwszej dawki.

Ważne!

Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie nam pasował albo będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście, wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

3. Należy skontaktować się z wybranym punktem szczepień

Lista punktów szczepień, gdzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19, jest opublikowana na stronie gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien. Jest tam mapa z podziałem na województwa, a po kliknięciu w wybrane województwo można wybrać pasujący nam punkt szczepień i zadzwonić na podany przy nim numer telefonu. Po zarejestrowaniu się w konkretnym punkcie szczepień otrzymamy smsa z informacją o terminie i miejscu szczepienia, a dzień przed szczepieniem smsa przypominającego.

Mam termin szczepienia przeciwko COVID-19 – co dalej?

 1. W dniu szczepienia należy udać się do punktu szczepień. Tam odbędzie się kwalifikacja do szczepienia. Warto wcześniej przygotować informacje o naszych chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekarstwach. Ważne! Jeśli mieliśmy reakcję alergiczną przy innych szczepieniach, koniecznie o tym poinformujmy osobę kwalifikującą do szczepienia.
 2. Po kwalifikacji do szczepienia przejdziemy do gabinetu szczepień i tam otrzymamy szczepienia oraz zarejestrujemy się na termin podania kolejnej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Pielęgniarka wykonująca szczepienia da nam również kartkę, na której będzie wypisana nazwa szczepionki, numer serii etc.
 3. Po szczepieniu powinniśmy poczekać w poczekalni jakieś 15-20 minut, aby zobaczyć, czy nie pojawią się żadne niepokojące objawy poszczepienne. Szczegółowe informacje przekaże nam osoba szczepiąca nas.

Nie ma wolnych terminów – co mogę zrobić?

Ważne!

Z powodu ograniczeń dostaw szczepionek przeciwko COVID-19, do końca I kwartału 2021 r. w Polsce może zostać zaszczepionych jedynie 3,1 mln osób. Obecnie (stan na 22.01.2021 g. 12.00) w całej Polsce zostało jedynie 150 tys. wolnych terminów. Rząd zapewnił, że zaszczepiony zostanie każdy senior, który wyrazi taką chęć. Oczywiście dokładny termin zostanie wyznaczony, gdy zwiększona zostanie dostawa szczepionek do Polski. Ale już dziś można zadeklarować wolę szczepienia. W tym celu rząd uruchomił nowe funkcjonalności. Jakie? O tym poniżej.

 1. Każda osoba, która zadzwoni pod nr 989 i usłyszy, że w jej miejscowości nie ma już terminów szczepień do końca I kwartału 2021 r., będzie mogła zostawić swoje dane, przede wszystkim PESEL i numer telefonu komórkowego. Gdy tylko pojawią się nowe dostawy szczepionek, a w konsekwencji wolne terminy, do takiej osoby zadzwoni konsultant z infolinii i zaproponuje konkretny termin szczepienia.
 2. Chęć zaszczepienia się można również zgłosić poprzez formularz gov.pl/szczepimysie. Należy podać PESEL, kod pocztowy i numer telefonu komórkowego. Gdy pojawią się wolne terminy, to konsultant z infolinii zadzwoni i zaproponuje termin szczepienia.
 3. Trzecia możliwość zarejestrowania się bez terminu, czyli zamówienia usługi oddzwonienia przez konsultanta, to wysłanie SMS-a o treści "szczepimy się" pod numer: 664908556. Po wysłaniu takiego SMSa w odpowiedzi zostanie przesłana prośba o przesłanie numeru PESEL i kodu pocztowego. Po podaniu tych danych zgłaszająca się osoba (mająca takie uprawnienia z racji wieku) trafi do systemu, w którym będą przechowywane dane do momentu pojawienia się nowych terminów zabiegów. Gdy tak się stanie, konsultant będzie dzwonił i proponował umówienie na konkretny termin.

Szczepienie przeciwko COVID-19: osoby po 18. roku życia chcące wyrazić CHĘĆ zaszczepienia

Od 15 stycznia 2021 r. wszystkie osoby po 18. roku życia mogą wyrazić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online dostępny na stronie gov.pl/szczepimysie.

Każda osoba, która wyrazi taką gotowość, dostanie maila z odpowiednią informacją, gdy rozpoczną się szczepienia dla jej grupy wiekowej.

Jak wyrazić chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19?

 • Należy wypełnić prosty formularz (podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
 • Na podany w formularzu adres mejlowy, otrzymamy wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Aby zatwierdzić formularz i zapisać się w systemie, należy wejść w tę wiadomość i kliknąć w przesłany link.
 • Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla naszej grupy wiekowej, dostaniemy wiadomość mejlową z informacją, że jest już wystawione e-skierowanie. Wtedy będziemy mogli zarejestrować się na konkretny termin (jak to zrobić?).

Ważne!

Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie.

To Cię może zainteresować:

Źródło: gov.pl/szczepimysie