Zamknij

Zakażenie koronawirusem po pierwszym szczepieniu. Kiedy druga dawka?

27.01.2021 15:11
Szczepienie na COVID-19
fot. Shutterstock

Co się stanie, gdy do zakażenia koronawirusem dojdzie po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki? Czy szczepienie jest anulowane i trzeba zaczynać od nowa? Sprawdź, co robić, gdy po pierwszym szczepieniu test wykaże zakażenie koronawirusem lub gdy rozwiną się objawy COVID-19. 

Szczepienie przeciwko COVID-19 należy przyjąć dwukrotnie - pierwszą dawką i kolejną po upływie kilku tygodni. Wszystko po to, by zapewnić organizmowi najlepszą ochronę.

Eksperci wskazują bowiem, że pierwsza dawka szczepionki osiąga maksimum działania, czyli najwyższą immunogenność w okolicach 12. dnia od jej podania i wtedy człowiek jest w około 50 procentach chroniony. Istnieje zatem 50 procent szans, że dojdzie do zakażenia jeszcze przed podaniem drugiej dawki szczepionki.

Zakażenie koronawirusem po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki

Co się stanie, gdy do zakażenia koronawirusem lub do rozwoju COVID19 dojdzie przed podaniem drugiej dawki szczepionki? Wiele osób obawia się, że w takim przypadku szczepienie zostanie anulowane, a oni będą musieli od nowa ustawić się w długiej kolejce oczekujących. Na szczęście scenariusz jest bardziej optymistyczny.

Lekarz rodzinny Jacek Krajewski, prezes federacji Porozumienie Zielonogórskie powiedział w rozmowie z TVN24, że w przypadku zakażenia koronawirusem po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki, drugą dawkę należy odsunąć w czasie. Krajewski tłumaczył, że nie później niż między drugim a czwartym tygodniem po przechorowaniu COVID-19 można się zaszczepić drugą dawką.

Zachorowanie na COVID-19 nie jest przeciwskazaniem, z wyjątkiem ostrej choroby. Natomiast po przechorowaniu COVID-19, gdy nie ma żadnych objawów, powikłań, objawów ubocznych, kiedy to jest lekki przebieg, to można się zaszczepić. Jacek Krajewski tłumaczy, że szczepienie drugą dawką powinno się odbyć od dwóch do czterech tygodni po przechorowaniu.

Z drugiej dawki szczepienia nie wolno rezygnować, ponieważ druga dawka pomaga utrzymać poziom odpowiedzi immunologicznej. Poziom odporności będzie większy i bardziej długotrwały po drugim szczepieniu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: tvn24.pl, Rzeczpospolita