Zamknij

Wariant Delta. Dwie dawki szczepionki chronią przed hospitalizacją

16.06.2021 15:34

Według eksperta wariant Delta koronawirusa ''Wywołuje cztery razy częściej ciężkie zakażenia leczone w szpitalu''. Można jednak zmniejszyć ryzyko hospitalizacji po zakażeniu ''Deltą''. Z najnowszych badań wynika, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19 skutecznie chroni przed ciężkim przebiegiem infekcji.

Ilya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News
fot. Ilya Pitalev/SPUTNIK Russia/East News

Z badań opublikowanych przez Public Health England wynika, że dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 skutecznie chronią przed hospitalizacją w razie zakażenia wariantem Delta koronawirusa - odmianą wykrytą w Indiach.

W przypadku szczepionki Pfizera ochrona sięga 96 proc., a AstraZeneki – 92 proc. Ochrona ta jest zatem podobna jak w przypadku wariantu Alpha - nazywanego wcześniej wariantem brytyjskim.

W Wielkiej Brytanii prowadzone są dalsze obserwacje, tym razem mają one wykazać, jak dużą ochronę zapewniają szczepionki, jeśli chodzi o ryzyko zgonu z powodu COVID-19, gdyby mimo szczepienia doszło do rozwinięcia się choroby.

Dr Mary Ramsay z Public Health England zachęca, by zaszczepić się dwoma dawkami, tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Chodzi o to, by uzyskać jak największą ochronę przed już istniejącymi wariantami koronawirusa, jak i tymi, które mogą się jeszcze pojawić.

ZOBACZ: Nowe warianty koronawirusa mają nowe nazwy. Jaki system wybrała WHO? 

Delta to ''najbardziej zakaźny wariant, jaki znamy''

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 dr Paweł Grzesiowski ostrzega na Twitterze, że obecny już w Polsce wariant Delta jest dwa bardziej zakaźny niż typ jesienny.

- Wywołuje cztery razy częściej ciężkie zakażenia leczone w szpitalu, unika częściowo naszej odporności. Nie chcesz trafić do szpitala w czwartej fali - teraz zaszczep się – przekonuje specjalista.

Niedawno informowaliśmy o zagrożeniu, jakie stwarza wariant Delta. Były szef amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) Scott Gottlieb powiedział, że liczba osób zakażonych wariantem Delta podwaja się średnio co dwa tygodnie oraz że wariant odpowiada za 10 proc. nowych przypadków w USA. W Wielkiej Brytanii stanowi już 90 proc. zakażeń. Dziekan szkoły zdrowia publicznego na Uniwersytecie Brown Ashish Jha określił Deltę ''najbardziej zakaźnym wariantem, jaki znamy''.

Już w maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała Deltę jako wariant, który powinien budzić zaniepokojenie, ponieważ zakażenie nim powoduje bardzo ciężkie objawy, w tym ból brzucha, mdłości, wymioty, utratę apetytu oraz słuchu i ból stawów. Wariant ten jest bardzo podstępny, ponieważ  jego objawy łatwo można pomylić z przeziębieniem.

Źródło: PAP