Zamknij

UE nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę AstraZeneca

10.05.2021 09:44
STEFAN WERMUTH/AFP/East News
fot. STEFAN WERMUTH/AFP/East News

Unia Europejska nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca - wyjawił we francuskim radiu France Inter komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Co dalej ze szczepieniami?

Obecny kontrakt na dostawę szczepionek AstraZeneca do Unii Europejskiej wygasa w czerwcu. "Nie odnowiliśmy zamówienia po czerwcu" - przyznał komisarz ds. rynku wewnętrznego. Czy jest się czego obawiać? Czy szczepionek przeciw COVID-19 może zabraknąć w Europie?

Szczepionka AstraZeneca w Unii Europejskiej

Thierry Brenton poinformował, że Unia Europejska obserwuje sytuację. "Zobaczymy, co będzie się działo. AstraZeneca to bardzo interesująca szczepionka. Została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, jest bardzo dobra. Jej przewagą jest prostsza logistyka i niższa temperatura przechowywania" - tłumaczył komisarz.

Przedstawiciel KE nie wykluczył kolejnych zamówień z brytyjsko-szwedzkiej firmy w przyszłości, ale podkreślił, że na razie UE może liczyć na innych dostawców.

Unia Europejska zamówiła właśnie 1,8 mld dawek szczepionki Pfizera. Breton zaznaczył, że cena szczepionki wzrosła, ponieważ wyższe są wymagania wobec szczepionek "drugiej generacji" - trzeba przeprowadzić dodatkowe badania.

Komisarz przypomniał, że unijnym celem pozostaje zaszczepienie 70 proc. populacji Wspólnoty do połowy lipca. Breton ocenił, że problemy z produkcją szczepionek w UE są już przeszłością - będzie można produkować 3 mld dawek preparatów rocznie, przez co Europa stanie się czołowym dostawcą na całym świecie.

Źródło: PAP