Zamknij

Trzecia dawka szczepionki już jesienią w W. Brytanii. Dla kogo?

05.05.2021
Aktualizacja: 05.05.2021 08:48
Gaspard Le Dem/Sipa USA/East News
fot. Gaspard Le Dem/Sipa USA/East News

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 będzie podawana jesienią w Wielkiej Brytanii. Kto będzie mógł się zaszczepić po raz trzeci? Dlaczego potrzebne są kolejne dawki? Wyjaśniamy.

Już jesienią 2021 roku w Wielkiej Brytanii będą podawane kolejne - trzecie dawki szczepionki przeciw COVID-19. Trzecią dawkę będą mogły przyjąć osoby powyżej 50. roku życia.

Dziennik ''The Times'' podał, że prowadzone są obecnie, pod nadzorem głównego lekarza Anglii Chrisa Whitty'ego, badania dwóch opcji postępowania.

Pierwsza dotyczy szczepionek specjalnie zmodyfikowanych  do zwalczania nowych wariantów wirusa, a druga trzeciej dawki już stosowanych szczepionek - Pfizer-BioNTech, Oxford-AstraZeneca i Moderna.

Władze brytyjskie zakontraktowały łącznie ponad 510 mln dawek ośmiu różnych szczepionek, z których część jest dopiero w fazie prób.

Minister zdrowia Matt Hancock poinformował w ub. tygodniu, że Wielka Brytania zakupi dalsze 60 mln dawek szczepionki Pfizera, co podwoi brytyjskie zapasy tego preparatu.

Po co trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19?

Wielka Brytania chce całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u obywateli do świąt Bożego Narodzenia.

Nie tylko Wielka Brytania chce szczepić trzecią dawką. Wcześniej informowaliśmy, że Izrael przygotowuje kampanię szczepień trzecią dawką. Kraj ten domówił miliony szczepionek przeciw COVID-19 na jesień. Eksperci spekulują, że jest to reakcja na słowa dyrektora generalnego firmy Pfizer, Alberta Bourli, który powiedział w zeszłym tygodniu, że jego zdaniem podanie trzeciej dawki szczepionki będzie konieczne „gdzieś pomiędzy sześcioma a dwunastoma miesiącami” po otrzymaniu drugiej dawki, a potem co roku.

Potwierdził to również założyciel i szef firmy BioNTech Ugur Sahin, który powiedział, że badania wykazały, iż skuteczność szczepionki produkowanej przez jego firmę i koncern Pfizer spada z 95 proc. do 91 proc. po sześciu miesiącach od jej podania. - W związku z tym potrzebny będzie trzeci zastrzyk, aby podnieść odporność do blisko 100 proc. - dodał.

Źródło: PAP