Zamknij

Trzecia dawka szczepionki dla kolejnych osób. Dla kogo skierowanie?

29.09.2021 09:55
Karol Makurat/REPORTER
fot. Karol Makurat/REPORTER

Oprócz pracowników opieki medycznej i osób po 50. roku życia trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 będą mogły przyjąć kolejne grupy osób. Kto może się zaszczepić dawką przypominającą? Jak uzyskać skierowanie na szczepienie?

  1. Na czym polega szczepienie przypominające?
  2. Jak uzyskać skierowanie na szczepienie przypominające?

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wytyczne o dawce przypominającej szczepionki przeciw COVID-19.

Wcześniej do przyjęcia przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 uprawnione były wyłącznie osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, które ukończyły 50. rok życia. Teraz skierowania dostaną również pracownicy zawodów niemedycznych, w tym personel pomocniczy czy administracyjny. Chodzi o pracowników zatrudnionych w szeroko pojętej opiece zdrowotnej (niezależnie od formy zatrudnienia), wykonujący zawody niemedyczne, w tym personel pomocniczy czy administracyjny placówek leczniczych, np. rejestratorki czy salowe, pod warunkiem, że charakter wykonywanej przez nich pracy polega na bezpośrednich kontaktach z pacjentem lub z materiałem zakaźnym SARS-CoV-2 w warunkach laboratoryjnych.

Uprawnieni do przyjęcia dawki przypominającej są również uczniowie szkół i studenci uczelni, którzy podczas praktycznych zajęć dydaktycznych mają bezpośredni kontakt z pacjentem.

Na czym polega szczepienie przypominające?

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia i przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Przypominającą dawkę należy podać nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepionką do realizacji szczepienia przypominjącego jest Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson) zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Jak uzyskać skierowanie na szczepienie przypominające?

Skierowania na szczepienia są wystawiane automatycznie i można je zobaczyć po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta. Pacjenci, którzy mają wystawione skierowanie, mogą umówić się na szczepienie przez infolinię, przez internet lub osobiście w wybranym punkcie szczepień. 

W razie braku automatycznie wystawionego e-skierowania lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym.

Źródło: PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl