Zamknij

Trzecia dawka dla osób powyżej 50. roku życia? Jest decyzja w tej sprawie

21.09.2021
Aktualizacja: 21.09.2021 14:52
Trzecia dawka dla medyków i osób po 50.
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Znamy decyzję Rady Ministrów dotyczącą trzeciej dawki dla kolejnych grup społecznych. Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki zdradził, jaka jest rekomendacja rządu.

Podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła rekomendację, aby po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia można było stosować dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Trzecia dawka szczepionki w cyklu podstawowym będzie niebawem dostępna dla dwóch grup:

  • pracowników służby zdrowia
  • osób powyżej 50. roku życia.

W dalszej części konferencji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśniał, że ochrona po szczepieniach przeciwko SARS-CoV-2 – podobnie jak w przypadku innych szczepień – z biegiem czasu maleje. – Dlatego wiele krajów zdecydowało się na podanie trzeciej dawki i także my – za rekomendacją Rady Medycznej – taką trzecią dawkę przypominającą chcemy skierować dla Polaków – powiedział minister Kraska.

Minister zachęcał też do przyjmowania dawek przypominających szczepionki przeciwko COVID-19. Jako trzecie dawki będą podawane szczepionki typu mRNA, czyli Pfizer i Moderna.

– Jako trzecia dawka będą stosowane szczepionki firm Pfizer i Moderna. Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej możemy te dawki stosować po szczepionkach jednodawkowych, możemy te preparaty mieszać – dodał wiceminister zdrowia.

Z grafiki, która była widoczna za premierem podczas konferencji wynika, że start rejestracji dla medyków i osób po 50. roku życia zaplanowano na 24 września.

W tej chwili w Polsce trzecie dawki są podawane osobom z obniżoną odpornością, czyli m.in. aktywnie leczącym się na nowotwory, po przeszczepach, zakażonym wirusem HIV czy dializowanym przewlekle z powodu niewydolności nerek.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / PAP