Szkarlatyna: szczepienie. Czy jest szczepionka na szkarlatynę?

07.07.2020 11:40
Szkarlatyna
fot. Shutterstock

Czy na szkarlatynę można się zaszczepić? Tak twierdzi prezydent Andrzej Duda. Niestety, szczepionki na szkarlatynę na próżno szukać w spisie szczepień obowiązkowych, nie ma jej również wśród szczepień tzw. zalecanych. Dlaczego? Ponieważ szczepionka na szkarlatynę nie istnieje. Sprawdź, czym jest płonica. Co to za choroba?

''STOP MANIPULACJI! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa.'' Po wpisie Andrzeja Dudy na Twitterze zawrzało. Prezydent zasugerował, że szczepienia przeciw polio, gruźlicy i szkarlatynie powinny być obowiązkowe. Problem w tym, że na szkarlatynę nie ma szczepionki.

Szkarlatyna - co to za choroba? Czy można się na nią zaszczepić?

Szkarlatyna, inaczej płonica, to chorobą, którą wywołują niektóre szczepy paciorkowców, produkujące toksynę bakteryjną. Źródłem zakażenia paciorkowcami są chorzy na płonicę lub anginę. Do zakażania dochodzi drogą kropelkową, ale także przez kontakt z przedmiotami i pokarmem zakażonymi przez chorych.

Charakterystycznymi objawami szkarlatyny są drobnoplamista wysypka i gorączka. Choroba ma nagły początek. Po 1-5 dniach od zakażenia pojawiają się: gorączka, wymioty, bóle brzucha, ból gardła. Zwykle w drugiej dobie choroby pojawia się wysypka. W ciągu kilku następnych dni skóra zaczyna się łuszczyć, gardło robi się mocno czerwone, a język biały (pojawia się nalot). Po ustąpieniu nalotu język robi się czerwony (tzw. malinowy język).

Rocznie rejestruje się około 13–14 tysięcy zachorowań na szkarlatynę.

Co ciekawe, na płonicę można zachorować trzy razy, ponieważ są trzy typy toksyny bakteryjnej. 

Na szkarlatynę nie ma szczepionki.

Okręgowa Izba lekarska zabiera głos

W odpowiedzi na kontrowersyjny wpis prezydenta Andrzeja Dudy, głos zabrała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. 

''Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę.'' - napisano w oficjalnym komunikacie.

OIL zaznacza również, że Andrzej Duda pomylił streptococcus pyogenes z streptococcus pnumoniae. O co dokładnie chodzi? Streptococcus pyogenes to paciorkowiec wywołujący anginę i płonicę - nie ma na niego szczepionki. Natomiast streptococcus pnumoniae, inaczej dwoinka zapalenia płuc, znana szerzej jako pneumokok, to paciorkowiec, przeciw któremu można szczepić dzieci. Szczepienia przeciw pneumokokom są w Polsce obowiązkowe od 2017 roku.