Zamknij

Szczepionki przeciwko grypie będą w połowie refundowane? Nowy projekt

Monika Piorun
11.04.2018 10:28
Szczepionki przeciwko grypie, refundacja
fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie od nowego sezonu grypowego 50-procentowej refundacji szczepionek przeciwko grypie — zapowiedział wiceminister Marcin Czech. Tegoroczne statystyki zachorowań pobiły wszelkie rekordy. W sumie grypa zaatakowała 4,4 mln osób.

Na grypę zachorowało 4,4 mln Polaków, zaszczepiło się tylko 3,7 proc.

Tegoroczny sezon grypowy 2017/2018 był rekordowy pod względem liczby zachorowań. Od października do marca zanotowano łącznie 4,4 mln przypadków grypy lub podejrzeń choroby.

Resort zdrowia liczy na to, że wprowadzenie na listę refundacyjną szczepionek przeciwko grypie zwiększy w Polsce wyszczepialność przeciwko tej chorobie, wyjątkowo niską w porównaniu do innych państw. Wiceminister Marcin Czech podkreślił, że w minionym sezonie 2017/2018 przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,7 proc. Polaków.

W wielu innych krajach wyszczepialność przeciwko grypie jest znacznie większa. Z przedstawionych podczas konferencji danych wynika, że w Wielkiej Brytanii przeciwko grypie szczepi się 62 proc. osób, a w Holandii — 53 proc. Mniej osób niż w naszym kraju szczepi się jedynie w Estonii (3 proc. populacji) oraz w Bułgarii i na Łotwie — 1 proc. 

Jak podkreślił Marcin Czech:

Koszty szczepień przeciwko grypie nie są wysokie wobec licznych powikłań, jakie powoduje zakażenie grypą, szczególnie kardiologicznych.

Wiceminister zdrowia przyznał również, że grypa wywołuje poważne koszty pośrednie, głównie w postaci zwolnień lekarskich, jakie wypisywane są osobom chorym, jak i ich opiekunom, kiedy chorują dzieci i seniorzy.

Zagłosuj

Czy zaszczepiłaś/zaszczepiłeś się przeciwko grypie w sezonie 2017/2018?

Liczba głosów:

Zobacz także

Więcej przypadków grypy, słabsza wydajność w pracy

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz przekonywał, że z powodu licznych zakażeń grypą spada wydajność pracy, ponieważ nawet te osoby, które nie idą na zwolnienia lekarskie, gorzej funkcjonują, a przy okazji — zarażają inne osoby. To z kolei pogarsza bezpieczeństwo pracy.

Polacy wolą wydawać pieniądze na preparaty przydatne jedynie w łagodzeniu objawów grypy. Wiceminister Czech ogłosił, że:

W minionym sezonie na te leki przeciwko grypie wydano w naszym kraju 3,3 mld zł w ramach samoleczenia, bo 89 proc. z nich można dostać bez recepty. W przeliczeniu na jedną osobę nasi rodacy przeznaczyli na tego rodzaju preparaty 23,26 zł, czyli prawie tyle, ile kosztuje jedna szczepionka przeciwko grypie.

Zobacz także

Szczepionki przeciwko grypie na liście leków 75 plus

Ministerstwo Zdrowia na podobnej zasadzie jak refundacja szczepionek przeciwko grypie chce zapoczątkować częściową odpłatność innych szczepień. Marcin Czech nie podał szczegółów na ten temat. Powiedział jedynie, że w przypadku częściowej refundacji szczepionek przeciwko grypie jest już pozytywna ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

— Cena tych szczepionek byłaby oczywiście negocjowana z ich producentami — powiedział Marcin Czech. Ministerstwo Zdrowia rozważa również wprowadzenie szczepionek przeciwko grypie na listę leków 75 plus.

Zagłosuj

Czy według Ciebie szczepionki przeciwko grypie są skuteczne?

Liczba głosów:

Zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, poinformowała, że w skali ostatnich lat największa wyszczepialność przeciwko grypie przypadła na rok 2011 r., kiedy zaszczepiło się 4,5 proc. Polaków (ponad 1,7 mln).

Od tego czasu liczba szczepień spada: w latach 2015-2016 zmniejszyła się ona do 3,4 proc. W 2015 r. zaszczepiło się w naszym kraju przeciwko grypie 1,266 mln osób, a w 2016 r. — 1,268 mln naszych rodaków. W 2017 r. wyszczepialność przeciwko grypie zwiększyła się o 10 proc. Ze szczepionek przeciwko tej chorobie zakaźnej skorzystało 1,4 mln Polaków.

Jak podkreśliła prof. Chorostowska-Wynimko:

Nadal jednak mamy w naszej populacji katastrofalnie niski poziom szczepienia się przeciwko grypie.

Zobacz także

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie?

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że przeciwko grypie powinny się szczepić przede wszystkim:

  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • kobiety w ciąży,
  • diabetycy,
  • osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi i układu oddechowego.
źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia/Flu Meeting Poland 2018
____

zdrowie.radiozet.pl/π