Szczepionki przeciwko grypie będą darmowe? Tego chcą polscy eksperci

Monika Piorun
04.06.2018 13:39
darmowe szczepionki przeciwko grypie, refundacja
fot. Shutterstock

Lekarze ostrzegają, że z powodu grypy może umierać nawet 6 tys. osób rocznie. W wyniku powikłań po chorobie częściej dochodzi do zawałów, zarówno wśród osób starszych, jak i u coraz młodszych ludzi. Polska jest jednym z 4 krajów UE (obok Austrii, Bułgarii i Estonii), w którym dotąd nie doszło do pełnej refundacji szczepionek przeciwko grypie. Czy wkrótce się to zmieni?

Szczepionki przeciwko grypie będą w pełni refundowane?

Polacy nie są zwolennikami szczepień przeciwko grypie. Każdego roku korzysta z nich niecałe... 4 proc. społeczeństwa. W Wielkiej Brytanii współczynnik ten wynosi z kolei aż 65 proc., a w Holandii – 53 proc. Statystyki te chcieliby zmienić eksperci uczestniczący w debacie zorganizowanej w poniedziałek przez Medexpress, którzy opowiedzieli się za wprowadzeniem pełnej refundacji szczepionek przeciwko grypie, szczególnie dla seniorów. 

Przeczytaj: Szczepionki przeciwko grypie będą w połowie refundowane? Nowy projekt

– Lepiej zapobiegać niż leczyć – twierdzi prof. Adam Antczak, pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalista oświadczył, że z punktu widzenia lekarza szczepionki przeciwko grypie powinny być bezpłatne. W Unii Europejskiej nie refunduje się ich tylko w 4 krajach. Oprócz Polski nie robi tego tylko Austria, Bułgaria i Estonia. Konsekwencje tej decyzji odbijają się na całym społeczeństwie – wzrasta liczba ofiar śmiertelnych z powodu powikłań po tej chorobie, choć informacje te nie są ujawniane.

Szpitale zaniżają statystyki ofiar śmiertelnych grypy

Zdaniem prof. Antczaka dane dotyczące zgonów z powodu grypy, które napływają ze szpitali, są niepełne. Każdego roku choroba ta może bowiem prowadzić aż do 6 tys. przypadków śmiertelnych. – Rozpoznania zgonów są nieprecyzyjne – podkreśla prof. Antczak. Ekspert uważa, że szpitale rzadko uznają, że przyczyną śmierci jest grypa, ponieważ jest ona... „słabo wyceniana”. – Lekarze wolą wpisywać w rubryki dotyczące powodu zgonu inne choroby, które są lepiej wyceniane – ujawnił pulmonolog.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) dr Grzegorz Juszczyk poinformował, że w minionym sezonie grypowym zarejestrowano ponad 4 mln 600 tys. podejrzeń o grypę. Lekarze wystawili 16,7 tys. skierowań do szpitala z rozpoznaniem zachorowania na grypę. NIZP-PZH odnotował w swoich statystykach zaś... 48 zgonów z powodu tej choroby.

Grypa jest śmiertelnie niebezpieczna – szczególnie dla seniorów

Główny Inspektor Sanitarny (GIS) Marek Posobkiewicz zwrócił uwagę, że w ubiegłym sezonie grypowym było dużo ciężkich przebiegów grypy. Najczęściej występującym i najbardziej niebezpiecznym następstwem grypy było zapalenie płuc. „Wiele osób trafiło do szpitali z zapaleniem mięśnia sercowego” – powiedział GIS. Wskazał, iż wiele z tych przypadków to również powikłania pogrypowe. Część tych przypadków skończyła się zgonem.

Przeczytaj: Kardiolog ostrzega – grypa 6-krotnie zwiększa ryzyko zawału. Dla serca jest gorsza niż otyłość!

Posobkiewicz przyznał, że szczególnie narażona na zachorowania na grypę jest grupa osób powyżej 65. roku życia. Dodał, że choroba i powikłania ciężko dotykają również młodych ludzi. – Mam nadzieję, że dojdzie do refundacji szczepionek przeciwko grypie, szczególnie dla seniorów – wyjawił Główny Inspektor Sanitarny. Poinformował również, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są analizy dotyczące możliwości wprowadzenia refundacji szczepionek przeciwko grypie (dla osób starszych). Choć preparaty te nie są w stanie całkowicie zabezpieczyć przed chorobą, to jednak mogą znacznie ograniczyć statystyki zachorowań, dlatego powinny być dostępnie bezpłatnie dla każdego, kto chce z nich skorzystać.

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem szczepionki przeciwko grypie powinny być w pełni refundowane?

Liczba głosów:

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że w naszym kraju rośnie świadomość korzyści zdrowotnych płynących ze stosowania szczepień ochronnych. Wśród pytań i interwencji, które w ubiegłym roku napłynęły do RPP, a dotyczących szczepień na grypę, najwięcej dotyczyło ich dostępności i możliwości wykonania szczepienia.

Kto powinien zaszczepić się przeciwko grypie wg WHO? [GALERIA]

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_______

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π