Zamknij

Szczepionki przeciw mutacjom nie będą przechodziły badań klinicznych

05.03.2021 10:09
Szczepionki przeciw COVID-19
fot. Shutterstock

Szczepionki przeciw mutacjom koronawirusa SARS-CoV-2 nie będą przechodziły długich badań klinicznych - twierdzą zgodnie regulatorzy ds. leków w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Szwajcarii i Singapurze. Wystarczy procedura bezpieczeństwa stosowana przy szczepionkach przeciw grypie - zapewniają.

Mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 spędzają sen z oczu lekarzom. Brytyjski wariant koronawirusa, południowoafrykański wariant koronawirusa, brazylijski wariant koronawirusa, kalifornijski wariant koronawirusa - to określenia, które na stałe weszły do naszego słownika. Czy mutacje koronawirusa zagrożą efektywności szczepień ochronnych? Eksperci uspokajają.

Szczepionka na koronawirusa a mutacje

Szczepionki przeciw mutacjom koronawirusa SARS-CoV-2 nie będą przechodziły długich badań klinicznych - informuje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych w Wielkiej Brytanii (MHRA). I zapewnia, że jest to wspólne stanowisko regulatorów ds. leków w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Szwajcarii i Singapurze.

O ile konieczne będą tylko drobne modyfikacje dopuszczonych do użytku preparatów, dane z wcześniejszych badań będą aktualne. Zamiast wielomiesięcznych badań z udziałem tysięcy osób, wystarczą niewielkie badania dotyczące bezpieczeństwa. Zastosowana zostanie procedura co rok obowiązująca przy szczepionkach przeciw grypie. Proces będzie oparty na prostym systemie aktualizacji.

- Będziemy mieć szybkie podejście do bezpiecznego zatwierdzania przyszłych szczepionek, które działają przeciwko wariantom koronawirusa - powiedział brytyjski sekretarz ds. zdrowia Matt Hancock. Podkreślił jednak, że "żadna szczepionka nie zostanie zatwierdzona, jeśli nie zostaną spełnione oczekiwane wysokie standardy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności".

Dyrektor naczelna MHRA dr June Raine powiedziała, że na razie nie ma dowodów na to, że już zatwierdzone szczepionki przeciw COVID-19 nie są skuteczne przeciwko nowym wariantom koronawirusa. Niemniej najwięksi producenci leków - Pfizer, Moderna i AstraZeneca - już pracują nad kolejnymi wersjami swoich preparatów, żeby były dostępne jesienią.

Źródło: dailymail.co.uk