Zamknij

Szef GIS: szczepionki na koronawirusa tylko dla chętnych

08.09.2020 12:06

Szczepionka na koronawirusa to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów. Preparat jeszcze nie został dopuszczony do obrotu, a już ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Wiele osób obawia się, że zostanie zastosowany przymus szczepienia. Jak jest naprawdę? Wydaje się, że wątpliwości na ten temat rozwiał Jarosław Pinkas. 

Beata Zawadzka/East News
fot. Beata Zawadzka/East News

Szczepionka na koronawirusa tyko dla chętnych?

Szef GIS zapowiedział, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna na rynku prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

- Prowadzimy działania, żeby szczepionka na koronawirusa była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić – powiedział we wtorek główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. 

Szef GIS zarekomendował, by w tym roku pilnować szczepień na grypę. Pinkas stwierdził, że istnieje obawa przed kulminacją zagrożeń, gdyby wirus grypy spotkał się z wirusem SARS-CoV-2. To mogłoby stwarzać problemy diagnostyczne, czyli trudności w sprawnym rozpoznaniu zakażeń.

- To rok szczególny, w którym powinniśmy pamiętać, żebyśmy byli zaszczepieni na grypę i być może w przyszłości powinniśmy zaszczepić się na covid, jeżeli będziemy mieli dostępną szczepionkę, a wygląda na to, że jeszcze w tym roku prawdopodobnie będzie dostępna na rynku. Tutaj także, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, prowadzimy działania, żeby szczepionka była dostępna dla tych Polaków, którzy będą chcieli się zaszczepić – powiedział szef GIS.

Pinkas dodał, że szczepionka będzie dostępna "dla tych najbardziej rozważnych, najbardziej odpowiedzialnych, tych, którzy nie są egoistami, ponieważ szczepimy się nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych".

Źródło: PAP