Zamknij

COVID-19: przed skutkami choroby chronią także szczepionki na... grypę

13.07.2021
Aktualizacja: 13.07.2021 10:05

To rewelacyjna wiadomość dla osób, które nie ufają szczepionkom przeciwko COVID-19, uważając je za zbyt mało przebadane. Jednak jest też druga strona medalu: szczepionki przeciwko grypie nie chronią tak dobrze jak szczepionki przeciwko COVID-19 i zapobiegają tylko niektórym ciężkim skutkom zakażenia koronawirusem.

Szczepienie na grypę chroni przed COVID-19
fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Nowe badania, których wyniki zaprezentowano na początku lipca podczas Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych (ECCMID), sugerują, że sezonowa szczepionka przeciw grypie może zapewnić istotną ochronę przed niektórymi poważnymi skutkami COVID-19. Wyniki te potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia, że daje ona pewną ochronę przed chorobą koronawirusową. Naukowcy uważają, że może być to cenne odkrycie w kontekście walki z pandemią, zwłaszcza w krajach, gdzie brakuje szczepionek przeciw COVID-19, oraz dla osób, które wahają się przed przyjęciem szczepionki ze względu na nową technologię jej produkcji.

Szczepionka przeciw grypie chroni też przed COVID-19

Jak podkreślają autorzy odkrycia z University of Miami Miller School of Medicine (USA), przeprowadzona przez nich analiza danych pacjentów z całego świata pokazała, że sezonowa szczepionka przeciwko grypie wyraźnie zmniejsza ryzyko udaru mózgu, posocznicy i zakrzepicy żył głębokich (DVT) u pacjentów z COVID-19. Osoby chore na COVID-19, które wcześniej zaszczepiły się przeciwko grypie, wymagały rzadszej hospitalizacji i zdecydowanie rzadziej trafiały na oddziały intensywnej opieki medycznej.

Dr Susan Taghioff, główna autorka odkrycia, wraz ze swoim zespołem prześledziła elektroniczną dokumentację medyczną ponad 70 milionów osób z całego świata, pochodzącą z bazy TriNetX. Naukowcy wyłonili 37 377 pacjentów, którzy chorowali na COVID-19, i podzielili ich na dwie grupy:

  • pierwsza otrzymała szczepionkę przeciw grypie od 2 tygodni do 6 miesięcy przed zdiagnozowaniem COVID-19
  • osoby z drugiej grupy nie zostały zaszczepione przeciwko grypie.

Pacjenci różnili się od siebie czynnikami mogącymi wpływać na ryzyko wystąpienia ciężkiego COVID-19, czyli m.in. wiekiem, płcią, pochodzeniem etnicznym, paleniem papierosów i występowaniem lub nie niektórych chorób (cukrzycy, otyłości i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc).

Naukowcy analizowali częstość występowania 15 działań niepożądanych u uczestników, m.in. posocznicy, udarów, zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej, ostrej niewydolności oddechowej, bólów stawów, niewydolności nerek, anoreksji, ataków serca i zapalenia płuc. Prześledzono również częstość pobytów uczestników na oddziałach ratunkowych, przyjęć do szpitali i na OIOM oraz zgonów. Wyniki badania pokazały, że osoby, które nie otrzymały szczepionki przeciw grypie:

  • były istotnie częściej (ok. 20 proc.) przyjmowane na oddziały intensywnej opieki medycznej
  • częściej trafiały na szpitalne oddziały ratunkowe (do 58 proc. większe prawdopodobieństwo)
  • były bardziej narażone na sepsę (do 45 proc. bardziej)
  • miały większe ryzyko udaru mózgu (do 58 proc.)
  • miały większe prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żył głębokich (do 45 proc.).

Nie zmniejszyło się natomiast ryzyko ich śmierci.

Bardziej aktywne mechanizmy obronne

Jak podkreślają autorzy badania, nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób szczepienie przeciw grypie zapewnia ochronę przed COVID-19, ale być może szczepionka przeciwgrypowa ogólnie wzmacnia wrodzony układ odpornościowy. Otrzymane wyniki nie pozostawiają jednak wątpliwości: szczepionka przeciwko grypie chroni przed kilkoma poważnymi skutkami COVID-19, choć potrzeba badań, by wyjaśnić, jak działają te mechanizmy.

– Szczepienie przeciwko grypie może przynieść korzyści osobom, które wahają się przed przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19 ze względu na nową technologię produkcji – komentuje dr Taghioff. – Choć oczywiście szczepionka przeciw grypie w żadnym wypadku nie zastępuje szczepionki przeciw COVID-19 i zdecydowanie opowiadamy się za tym, aby wszyscy otrzymali tę drugą – podkreśla.

Źródło: PAP