Zamknij

Szczepionki mRNA nie powodują częstego zapalenia serca. To była fałszywka!

29.09.2021 14:19
Fałszywe badanie nt. szczepionek mRNA
fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Prof. Krzysztof Pyrć dementuje: szczepionki mRNA nie powodują częstego występowania stanu zapalnego serca. Publikacja okazała się fałszywką. Kanadyjskie badanie zostało opublikowane przedwcześnie i ochoczo podchwycone przez ruchy antyszczepionkowe.

Fałszywką okazały się wyniki kanadyjskiego badania dotyczącego częstego występowaniu stanu zapalnego po szczepionkach mRNA (czyli Moderna i Pfizer) przeciwko COVID-19 – ostrzega prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Natomiast dr Peter Liu z Ottawa Heart Institute tłumaczy w wypowiedzi dla BBC News, że badania opublikowano przedwcześnie, zanim dokonano ich przeglądu i ostatecznej weryfikacji.

Błąd matematyczny w obliczeniach, a publikacja przed weryfikacją

Z badań przeprowadzonych w Ottawa Heart Institute w Kanadzie wynikało, że szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 często, bo raz na 1000 podań, wywołują zapalenie mięśnia sercowego. Informacja ta szybko zostało podchwycona przez ruchy antyszczepionkowe i rozpowszechniona w mediach. Okazało się jednak, że w obliczeniach popełniono kardynalny błąd matematyczny.

Badacze kanadyjscy analizowali dane pacjentów zaszczepionych preparatami Pfizera i Moderny w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2021 r. Stwierdzili, że w tym okresie u 32 osób spośród 32 379 zaszczepionych w Ottawie doszło do zapalenia mięśnia sercowego. Czyli aż u jednej osoby na 1000 zaszczepionych, znacznie częściej niż wskazywały na to międzynarodowe badania kliniczne.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionkach mRNA – jak doszło do pomyłki

Kanadyjscy badacze omyłkowo uwzględnili zaledwie ponad 32 tys. osób, którym podano szczepionki mRNA, tymczasem takich pacjentów w badanym okresie dwóch miesięcy było ponad 800 tys. – wynika z danych Ottawa Public Health. A to oznacza, że do zapalenia mięśnia sercowego dochodziło u jednej osoby na 25 tys. zaszczepionych.

– Publikacja dotycząca częstego występowania stanu zapalnego mięśnia sercowego po szczepionkach mRNA okazała się być fałszywką „podrasowaną” przez środowiska antyszczepionkowe – skomentował na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog. – Praca oczywiście wycofana, ale szkoda już się stała...

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński / TT: @k_pyrc