Zamknij

Czy szczepionki dla dzieci są właściwie przechowywane? Interwencja RPD

Monika Piorun
13.03.2018 17:30
Czy szczepionki dla dzieci są właściwie przechowywane? Interwencja RPD
fot. Shutterstock

Po niedawnym skandalu związanym z niewłaściwie przechowywanymi szczepionkami Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego o wyjaśnienie w sprawie nadzoru nad preparatami podawanymi najmłodszym pacjentom.

Kiedy „Dziennik Gazeta Prawna” opublikował informację o tym, że co najmniej 385 pacjentom z województwa lubuskiego podano szczepionki przeznaczone do utylizacji, w kraju wybuchło spore zamieszanie. Mimo że ostatecznie nie udało się udowodnić, że miało to jakikolwiek wpływ na zdrowie, to jednak wielu Polaków zaczęło mieć obawy, czy szczepionki są w Polsce właściwie przechowywane.

Decyzja o zutylizowaniu produktów leczniczych wyłączonych z tzw. zimnego łańcucha miała związek z przerwami w dostawie prądu po wichurach, które miały miejsce jesienią 2017 roku. Wyniki 81 kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej potwierdziły, że w 10 placówkach zdecydowano się kontynuować szczepienie preparatami rekomendowanymi do utylizacji. Podobne sytuacje dotąd się w Polsce nie powtórzyły, ale sam fakt podania pacjentom wadliwych szczepionek wywołał efekt kuli śnieżnej i zmusił do reakcji wszystkich służb, łącznie z wszczęciem śledztwa przez Prokuraturę Krajową na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Zobacz także

W Polsce można bezpiecznie szczepić dzieci?

Wielu rodziców dzieci, które miały przechodzić obowiązkowe szczepienia ochronne, zaczęło podawać w wątpliwość ich skuteczność (na czym korzystały ruchy antyszczepionkowe). Zdecydowana większość Polaków zdaje sobie sprawę, że szczepionki są niezbędne, by uchronić się przed coraz większym zagrożeniem ze strony chorób zakaźnych, które na nowo zaczęły być śmiertelnie niebezpieczne w Europie. Niestety w ciągu zaledwie 7 ostatnich lat w naszym kraju aż dziesięciokrotnie wzrosła liczba osób, które odmawiają szczepień maluchów. 

Zobacz także

Zaniepokoiło to Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, który, by rozwiać wszelkie wątpliwości, zwrócił się do Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o przekazanie stanowiska w sprawie nadzoru nad przechowywaniem szczepionek oraz wskazanie rekomendacji dotyczących zmian prawnych w zakresie kontroli nad całym łańcuchem ich dystrybucji.

Zgodnie z prawem organem odpowiedzialnym za zapewnienie jakości (m.in. podczas przechowywania i transportu) szczepionek jest Główny Inspektor Farmaceutyczny, natomiast Główny Inspektor Sanitarny odpowiada za ich dostępność oraz kontrolę nad podmiotami, które mają zapobiegać szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Te dwa podmioty mają wpływ na to, co się dzieje ze szczepionkami w Polsce, ale zakres ich działań się różni. 

Zagłosuj

Czy według Ciebie nie ma obaw, by podawać dzieciom obowiązkowe szczepionki?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Nadzór nad dystrybucją szczepionek - wystąpienie RPD do GIS

________

zdrowie.radiozet.pl/π