Zamknij

Nowe działanie niepożądane szczepionek Pfizer i Moderna. URPL opublikował komunikat

14.07.2021
Aktualizacja: 14.07.2021 10:10
Szczepionki przeciwko COVID-19: działania niepożądane
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ EAST NEWS

Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia to możliwe (bardzo rzadkie) działanie niepożądane, które może się pojawić po podaniu szczepionek przeciwko COVID-19 firmy Pfizer i Moderna.

Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia może być działaniem niepożądanym po podaniu szczepionek firm Pfizer i Moderna (chodzi o Comirnaty i Spikevax, wcześniej COVID-19 Vaccine Moderna). Jednak takie przypadki są niezwykle rzadkie i dotyczą głównie młodych mężczyzn – wynika z dokumentu Komitetu ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (PRAC) przedstawionej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Zalecono w nim, by ryzyko pojawienia się tych chorób zostało dopisane do działań niepożądanych w ulotce, a także by pracownicy zdrowia, podający szczepionki, poinformowali pacjentów o możliwym ryzyku i objawach, które mogą wskazywać na zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia. Te objawy to:

Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia to choroby, które mogą pojawić się 14 dni po szczepieniu, głównie po podaniu drugiej dawki. Jest to zjawisko niezwykle rzadkie i dotyczy głównie młodych mężczyzn. Jak napisano w dokumencie przebieg tych chorób po podaniu szczepionki  "jest podobny do typowego przebiegu tych schorzeń i zwykle ulega poprawie po odpoczynku lub zastosowaniu odpowiedniego leczenia".

Komunikat został opublikowany na stronie Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Komitet PRAC odniósł się również do szczepionek przeciw COVID-19 firmy Janssen (Johnson&Johnson) oraz firmy AstraZeneka (Vaxzevria).

– Do tej pory nie ustalono związku przyczynowego między podaniem preparatów a występowaniem zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia – napisano w komunikacie i dodano, że komitet PRAC poprosił firmy o przekazanie dodatkowych danych.

Źródło: URPL/ PAP