Zamknij

Szczepionkę na koronawirusa zaprojektował... komputer

06.11.2020 09:26

Szczepionka na koronawirusa to najbardziej poszukiwany preparat leczniczy 2020 roku. Do wyścigu właśnie zaprzęgnięto komputer. Czy okaże się skuteczniejszy od człowieka?

Szczepionka na koronawirusa
fot. Shutterstock

Szczepionki na koronawirusa różnych producentów przechodzą już trzecią fazę badań klinicznych, ale wyścig wciąż trwa. Naukowcy z University of Washington School of Medicine uciekli się do pewnego fortelu - do opracowania szczepionki wykorzystali komputer. Dowiedz się więcej.

Komputerowa szczepionka na koronawirusa

Zespół badaczy z University of Washington School of Medicine, dzięki użyciu techniki komputerowej, opracował ultrasilną nanocząsteczkową szczepionkę przeciw COVID-19 - donosi PAP. Struktura molekularna szczepionki naśladuje z grubsza strukturę koronawirusa, co tłumaczy jej wyjątkowo zdolność do wywoływania odpowiedzi immunologicznej.

W porównaniu ze szczepionkami opartymi na rozpuszczalnym białku Spike (które stanowią zdecydowaną większość testowanych na świecie preparatów), waszyngtońska szczepionka nanoczosteczkowa spowodowała wytworzenie u myszy dziesięciokrotnie więcej przeciwciał - nawet przy sześciokrotnie niższej dawce.

Po podaniu szczepionki małpie naczelnej "doprowadziła ona do wytworzenia przeciwciał skierowanych w wiele różnych miejsc białka Spike. To bardzo ważne, bo może zapewnić ochronę przed zmutowanymi szczepami wirusa, jeśli takowe się pojawią" - podkreślają badacze.

loader

Wstępne wyniki wykazały również silną odpowiedź limfocytów B po podaniu szczepionki, co może mieć kluczowe znaczenie dla pamięci immunologicznej i powstania trwałej odporności.

- Siła działania, stabilność i łatwość produkcji tego preparatu zdecydowanie odróżniają go od wielu innych kandydatów na szczepionki - powiedział prof. Neil King, jeden z wynalazców technologii komputerowego projektowania szczepionek, podkreślając, że jej przewagą jest także fakt, że jest stabilna poza zamrażarką, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia dystrybucji. Większość testowanych w badaniach klinicznych preparatów będzie musiała być przechowywana w postaci zamrożonej.

Kandydat na szczepionkę został już przekazany dwóm firmom farmaceutycznym, które przeprowadzą badania kliniczne. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Cell”.

Szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie?

Badania kliniczne III fazy przechodzą już potencjalne szczepionki na koronawirusa czterech zachodnich koncernów: AstraZeneca/Uniwersytet Oksfordzki, Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson, Moderna oraz chińska szczepionka na koronawirusa Sinovac. Pierwsze wyniki mają być znane jeszcze w tym roku.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przypomina jednak, że po opublikowaniu wyników badań klinicznych III fazy, producenci szczepionek będą musieli śledzić zdrowie pacjentów jeszcze przez co najmniej dwa miesiące, zanim agencja zezwoli na użycie szczepionki w nagłych wypadkach.

Źródło: PAP