Zamknij

Zaskakujący efekt po drugiej dawce szczepionki przeciwko COVID-19 – doniesienia z Izraela

18.01.2021
Aktualizacja: 18.01.2021 20:15
Szczepienia w Izraelu
fot. Shutterstock

Po szczepieniu przeciwko COVID-19 w organizmie wytwarza się znacznie więcej przeciwciał niż podczas zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i wyzdrowienia – wynika ze wstępnych badań przeprowadzonych w Izraelu w szpitalu Sziba w Tel Haszomer pod Tel Awiwem. 

Tę informację przekazał przedstawiciel izraelskiego resortu zdrowia w poniedziałek podczas posiedzenia komisji Knesetu.

– Jest to zaskakujące, (...) nie wiem, czy jest inna taka choroba, w której szczepionka będzie chronić lepiej niż sama choroba – powiedział dr Roi Singer, zastępca dyrektora departamentu epidemiologii w ministerstwie.

Badanie wykonano w szpitalu Sziba w Tel Haszomer pod Tel Awiwem. Wzięły w nim udział 102 osoby, u których wykonano badania serologiczne przed podaniem szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer/BioNTech oraz tydzień po podaniu drugiej dawki szczepionki. Okazało się, że u 100 osób (ze 102) zaobserwowano sześciokrotny, a nawet dwudziestokrotny wzrost liczby przeciwciał. Była ona o wiele wyższa niż liczba przeciwciał wytworzona przez pacjentów, którzy zachorowali ciężko na COVID-19. Tylko u dwóch osób poziom przeciwciał był niski, ale okazało się, podczas dodatkowych badań, że układ odpornościowych tych dwóch osób był bardzo osłabiony.

– Wyniki badań są zgodne z tymi Pfizera, a nawet lepsze niż oczekiwano – powiedziała prof. Gili Regew-Johaj, dyrektorka oddziału profilaktyki zakażeń w szpitalu. I dodała: – Z pewnością mamy powód do optymizmu.

Izrael jest światowym liderem w kampanii szczepień: od 20 grudnia ponad 2,1 mln osób z 9,3 mln mieszkańców otrzymało już szczepionkę. W niedzielę rozpoczęto szczepienie obywateli w wieku powyżej 45 lat.

Źródło: PAP