Szczepionka przeciwko wirusowi Zika będzie dostępna już w 2017!

Monika Piorun
08.08.2016 19:20
Szczepionka przeciwko wirusowi Zika będzie dostępna już w 2017!
fot. Szczepionka przeciwko wirusowi Zika będzie dostępna już w 2017 roku

Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) w USA poinformował, że już w 2017 roku pierwsi pacjenci będą mogli się zaszczepić przeciwko wirusowi Zika.

Do końca sierpnia nowy preparat, którego skuteczność jest w tej chwili testowana w Stanach Zjednoczonych, ma zostać podany domięśniowo grupie 80 ochotników w wieku od 18 do 35 lat. Szczepionka zawiera DNA kodujące białka, które dzięki wywołaniu reakcji immunologicznej mogą pobudzić organizm do obrony przed szkodliwymi patogenami. Kolejną dawkę uczestnicy badania otrzymają po upływie 20 tygodni.

Jeśli nie zostaną zaobserwowane skutki uboczne podczas testów na ludziach, już w 2017 roku szczepionka może trafić do masowego obiegu. W pierwszej kolejności będą mogły z niej skorzystać kobiety w wieku reprodukcyjnym oraz ich partnerzy seksualni. Ma to zapobiec występowaniu małogłowia u niemowląt, których matki zostały zarażone wirusem Zika w czasie ciąży.

Do tej pory przypadki mikrocefalii u nowo narodzonych dzieci stwierdzono na terenie 13 państw - Brazylii, Kolumbii, Panamy, Martyniki, Portoryko, Polinezji Francuskiej, Wysp Zielonego Przylądka, Wysp Marshalla, w Salwadorze oraz Gujanie Francuskiej. W 15 przypadkach (12 w USA, 2 w Hiszpanii i 1 w Słowenii) do małogłowia u noworodków doszło z powodu infekcji wirusem Zika wśród matek podróżujących w czasie ciąży do Brazylii, Meksyku, Belize oraz Gwatemali.

PrzeczytajW Hiszpanii urodziło się pierwsze w Europie dziecko z mikrocefalią

Gdzie się można zarazić wirusem Zika?

mapa
gis
Źródło: gis.gov.pl

Badania nad szczepionką prowadzone są także przez prywatne firmy farmaceutyczne. Na Florydzie Inovio Pharmaceuticals trwają testy preparatu zawierającego fragmenty DNA wirusa Zika. Z kolei międzynarodowa organizacja American Association for the Advancement of Science poinformowała, że badania różnego rodzaju szczepionek na małpach zakończyły się pomyślnie, co pozwala mieć nadzieję, że również wśród ludzi uzyska się pozytywny rezultat w zwalczaniu wirusa.

Przeczytaj: Wirus Zika może prowadzić do utraty wzroku wśród niemowląt

Jak się zabezpieczyć przed wirusem Zika?

zic
fot. HAMZA BUTT, flickr.com, CC BY 2.0

1. Jeśli przed podróżą w tereny zagrożone wirusem Zika nie skontaktowaliśmy się z lekarzami specjalistami, to powinniśmy stosować się do zaleceń rekomendowanych w przypadku ochrony przed chorobami tropikalnymi przenoszonymi przez komary, które nakazują:

- stosowanie repelentów (zawierających takie substancje jak: DEET, ikarydyna/pikarydyna, IR35/35) w ciągu dnia jak i w nocy, podczas przebywania na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń

Przeczytaj: Wszystko, co musisz wiedzieć, by nie dać się pogryźć komarom

- noszenie odpowiedniego ubioru chroniącego przed pokąsaniem przez komary (ubrania jasne, najlepiej zakrywające ciało - z długimi nogawkami i rękawami, zakrywające stopy, nakrycie głowy)

- używanie moskitier

- pozostawanie w pomieszczeniach w okresie pór dnia, w których aktywność komarów jest największa (najlepiej klimatyzowanych lub posiadających wiatraki)

2. W razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską, zaś w przypadku wystąpienia objawów choroby w ciągu 14 dni po powrocie z rejonów występowania wirusa Zika należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza informując o przebytej podróży.

3. Kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny:

- zdecydowanie rozważyć odłożenie podróży w rejony występowania wirusa Zika,

- skonsultować się przed wyjazdem z lekarzem specjalistą ginekologii i położnictwa, w przypadku braku możliwości rezygnacji z odbywania podróży w te rejony, w celu określenia indywidualnego ryzyka oraz możliwych środków ochrony osobistej minimalizujących ukąszenie komarów,

- skonsultować się z lekarzem specjalistą ginekologii i położnictwa, w przypadku powracania z regionów występowania wirusa Zika, bez względu na brak objawów zakażenia.

4. Ze względu na możliwość przechodzenia wirusa przez łożysko (od zakażonej matki do płodu) i w celu ochrony rozwijającego się płodu, mężczyzna powracający z regionów występowania wirusa Zika powinien powstrzymać się od kontaktów seksualnych z partnerką w ciąży przez cały ten okres, zaś w przypadku braku takiej możliwości, stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatywy do czasu porodu.

5. Ze względu na prawdopodobieństwo szerzenia się zakażenia wirusem Zika drogą płciową, osobom powracającym z regionów występowania choroby, zaleca się powstrzymanie się od kontaktów seksualnych przez okres przynajmniej 8 tygodni w przypadku braku objawów zakażenia, lub przez 6 miesięcy w przypadku wystąpienia objawów zakażenia.

Jedną z alternatywnych metod zabezpieczenia jest stosowanie prezerwatywy, która chroni także przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (HIV, WZW B, kiła, rzeżączka). Zalecenia te dotyczą wszystkich osób podróżujących w regiony występowania wirusa Zika.

6. Osoby, u których stwierdza się przewlekle przebiegające choroby takie jak: cukrzyca, choroby płuc, niewydolność krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyjeździe w regiony występowania zakażeń Zika.

gis.gov.pl

Zobacz, jak wygląda wirus Zika!

Zagłosuj

Czy zaszczepiłbyś się przeciwko wirusowi Zika?

Liczba głosów:

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π