Zamknij

Kwitnie handel podrabianymi szczepionkami przeciw COVID-19

03.02.2021 14:47
Szczepionka przeciw COVID-19
fot. Shutterstock

Krajowa agencja bezpieczeństwa rozbiła syndykat przestępczy zajmujący się produkcją i sprzedażą fałszywych szczepionek przeciw COVID-19 - poinformowało chińskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Nielegalny proceder trwał co najmniej od września 2020 roku. Fałszerze napełniali strzykawki solą fizjologiczną. Aresztowano kilkadziesiąt osób, skonfiskowano kilka tysięcy podrobionych dawek. Dowiedz się więcej.

Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19

Chińska agencja bezpieczeństwa aresztowała 80 osób zajmujących się produkcją i sprzedażą fałszywej szczepionki przeciw COVID-19 i skonfiskowała 3 tys. fałszywych dawek. W akcji wzięli udział funkcjonariusze policji z Pekinu, prowincji Jiangsu i Shandong oraz innych regionów wschodnich Chin.

Na czele grupy przestępczej stał Kong Mou, którego śledczy obserwowali od dłuższego czasu. Agencja potwierdza, że gangsterzy sprzedawali podrobione szczepionki w kraju i za granicę, ale zapewnia, że wszystkie fałszywe dawki zostały namierzone, a poszczególne kraje poinformowane.

W Chinach każde opakowanie szczepionki ma unikalny kod, który należy zeskanować podczas procesu szczepienia, aby potwierdzić jego autentyczność. Możliwe jest jednak, że w awaryjnych przypadkach kod nie zostanie zeskanowany - przyznała w rozmowie z "Global Times" Tao Lina, ekspert ds. szczepionek.

Chińskie ministerstwo zdrowia zaleca obywatelom szczepienie się tradycyjnymi kanałami, a nie kombinowanie na własną rękę.

Źródło: news.cgtn.com, news.sky.com