Zamknij

Prezes URPL o szczepionce dla dzieci. Jest bliżej, niż myśleliśmy

05.05.2021 12:58

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła procedurę rozszerzenia stosowania szczepionki przeciw COVID-19, która do tej pory była dostępna od 16. roku życia. Raporty powinny być gotowe do końca maja - poinformował prezes URPL dr Grzegorz Cessak w rozmowie z reporterką Radia ZET Danką Woźnicką.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci
fot. Shutterstock

- Do końca maja powinny być gotowe raporty krajów wyznaczonych do oceny bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki - zapowiedział w Radiu ZET dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, który jest także wiceprzewodniczącym Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków. Kiedy szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci będzie dostępna w Unii Europejskiej?

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci

- Nie bagatelizujemy w Europie problemu zakażeń u dzieci. EMA będzie procedowała w miarę szybko, a potem decyzje w sprawie szczepień będą podejmowały unijne kraje zgodnie ze swoim programem szczepień. Myślę, że kolejnym krokiem będzie szczepienie dzieci - powiedział wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków.

Dr Grzegorz Cessak podkreśla, że wyniki badań klinicznych prowadzone w Stanach Zjednoczonych z udziałem dwóch tysięcy dzieci są bardzo obiecujące. Wykazały 100% skuteczności szczepionki u dzieci w wieku 12-15 i bardzo dobrą tolerancję preparatu.

- W drugiej połowie czerwca szczepionka BioNTech-Pfizer może być dostępna w Unii Europejskiej dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat - ocenił prezes URPL w rozmowie z Radiem ZET.

Testy w tej grupie wiekowej trwają od stycznia 2021 roku. Natomiast w marcu Pfizer i BioNTech ogłosiły, że rozpoczęły testy swojej szczepionki przeciw COVID-19 także u młodszych dzieci i niemowląt. W pierwszej fazie badań klinicznych nad miało wziąć udział 144 dzieci w wieku 6 miesięcy-11 lat.

loader