Szczepionka na koronawirusa. Na jakim etapie są prace?

15.04.2020 12:54
Szczepionka na koronawirusa
fot. Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa to obecnie najbardziej pożądany produkt leczniczy na świecie. Kiedy będzie? Na jakim etapie są naukowcy?

W połowie marca 2020 r. na liście Światowej Organizacji Zdrowia znajdowało się 41 kandydatów na szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 - informuje portal MarketWatch. Sprawdź, na jakie projekty warto zwrócić uwagę.

Szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie?

Jedną z pierwszych firm, która ogłosiła prace nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2, była firma Vaxart, która wraz z firmą Emergent BioSolutions rozpoczęła prace już... 31 stycznia 2020 r.! I teraz kolejna zaskoczka: preparat miałby być podawany doustnie. "Wierzymy, że szczepionka doustna, którą można przechowywać w temperaturze pokojowej, to ogromne korzyści logistyczne przy wdrażaniu programu szczepień na masową skalę" - wyjaśnił CEO Vaxart, Wouter Latour, na konferencji prasowej.

W połowie marca Pfizer ogłosił, że wesprze prace nad szczepionką firmy biotechnologicznej BioNTech SE. Projekt nosi nazwę BNT162. Badania kliniczne mają ruszyć w Niemczech i Stanach Zjednoczonych pod koniec kwietnia.

Testy przedkliniczne nad szczepionką prowadzi również firma Heat Biologics Inc. Badania prowadzone są we współpracy z Miller School of Medicine na Uniwersytecie w Miami.

W tym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć Sanofi, producenta szczepionek na grypę. Pod koniec marca koncern ogłosił wspólny projekt badawczy nad szczepionką przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 z Translate Bio Inc.

W kwietniu amerykańska firma Novavax poinformowała, że wyłoniła swojego kandydata na szczepionkę. Badania kliniczne planuje rozpocząć się w maju. Pierwsza faza z grupą placebo obejmie 130 zdrowych dorosłych. Wyniki poznamy w lipcu.

Nad szczepionką pracuje również koncern Johnson&Johnson. Projekt prowadzony jest wspólnie z jednostką organizacyjną Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych Biomedical Advanced Research and Development Authority (BARDA). W połowie marca rozpoczęto testy przedkliniczne we współpracy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie, a 30 marca poinformowano, że wyłoniono kandydata na szczepionkę. Badania kliniczne mają ruszyć we wrześniu.

Ostatnio głośnio też było o szczepionce w postaci plastra z mikroigiełkami z University Pittsburgh School of Medicine. Autorzy badań poinformowali, że osiągnęli bardzo dobre rezultaty w badaniach przedklinicznych i czekają już na zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie badań klinicznych.

Szczepionka na koronawirusa - badania kliniczne

Badania kliniczne nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2, w połowie marca jako pierwsza rozpoczęła amerykańska firma Moderna Inc. Projekt nosi nazwę mRNA-1273. Testy prowadzone są w amerykańskim ośrodku badawczym Kaiser Permanente w Seattle na 45 ochotnikach. Badania finansowane są przez National Institutes of Health. Mają potrwać do 1 czerwca 2021 r.

Badania kliniczne nad szczepionką rozpoczęła też firma Inovio Pharmaceuticals Inc. Projekt nosi nazwę INO-4800 i finansowany jest z grantu CEPI - globalnej koalicji na rzecz walki z globalnymi programami (z ang. Coalition for Epidemic Preparedness Innovation’s). Testy prowadzone są w dwóch amerykańskich ośrodkach: Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii oraz Center for Pharmaceutical Research w Kansas. W badaniu bierze udział 40 ochotników z USA. Łącznie przygotowano 3000 dawek preparatu do testów w trzech krajach (USA, Chiny, Korea Południowa). Pierwsze wyniki mają zostać ogłoszone jesienią. Projekt otrzymał wsparcie w postaci 5 mln dolarów od Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Wyścig koncernów farmaceutycznych i firm biotechnologicznych trwa. Badania nad szczepionką na koronawirusa SARS-CoV-2 prowadzone są na całym świecie, m.in. w Chinach, Australii oraz kilku europejskich krajach. Tuż przed świętami wielkanocnymi Sarah Gilbert z Uniwersytetu Oksfordzkiego zaskoczyła czytelników The Times, zapewniając, że ich szczepionka na 80 proc. będzie gotowa we wrześniu.

Źródło: marketwatch.com, thetimes.co.uk