Zamknij

Szczepionka na koronawirusa jednak nie w tym roku?

02.10.2020 13:38
Szczepionka na koronawirusa
fot. Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa miała być dostępna jeszcze w tym roku, ale sprawa nie jest oczywista. Kiedy będzie?

Szczepionka na koronawirusa postrzegana jest jako cudowne remedium na koronawirusa. Wiele osób ma nadzieję, że po wynalezieniu szczepionki, życie błyskawicznie wróci do normalności. Tak się jednak nie stanie - studzą emocje naukowcy.

Szczepionka na koronawirusa - badania kliniczne

Na świecie trwają aktualnie prace nad około 300 projektami szczepionek na koronawirusa. Brytyjska szczepionka Astra Zeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego przechodzi III fazę testów klinicznych, ale nie obyło się bez problemów. Po wystąpieniu dolegliwości neurologicznych u dwóch ochotników prace zwolniły, bo szczepionka nie może być testowana m.in. w USA.

Obiecujące wyniki w III fazie testów klinicznych osiągnął prototyp amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, o czym niedawno z dumą poinformował dyrektor generalny koncernu, dr Albert Bourla, na łamach „Today”. Choć w rozmowie padło elektryzujące słowo "październik", rzecznik firmy zdementował, jakoby wyniki badań klinicznych miały być dostępne tak wcześnie.

Trzeci koncern na III etapie badań klinicznych - amerykańska Moderna - właśnie wycofała się z planów udostępnienia szczepionki przed końcem roku. "Financial Times" donosi, że szczepionka masowa dystrybucja może rozpocząć się dopiero na wiosnę.

Czoło peletonu goni jeszcze jeden zachodni gracz - Johnson&Johnson - który właśnie rozpoczął III fazę badań klinicznych. Preparat, w przeciwieństwie do większości konkurentów, będzie wymagał podania tylko jednej dawki, co może przyspieszyć prace.

Szczepionka na koronawirusa - kiedy będzie?

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) przypomina, że po opublikowaniu wyników badań klinicznych III fazy, producenci szczepionek będą musieli śledzić zdrowie pacjentów jeszcze co najmniej przez dwa miesiące, zanim agencja zezwoli na użycie szczepionki w nagłych wypadkach.

Z kolei brytyjscy eksperci z Royal Society podkreślają, żeby nie nastawiać się na "fajerwerki". Choć część doradców rządowych w Wielkiej Brytanii utrzymuje, że niektórzy dostaną szczepionkę na koronawirusa jeszcze w 2020 roku, to masowe szczepienia mogą rozpocząć się dopiero na początku przyszłego.

- Nawet jeśli szczepionka będzie dostępna, nie oznacza to, że w ciągu miesiąca wszyscy zostaną zaszczepieni. Mówimy o sześciu miesiącach, dziewięciu… roku. Nie ma mowy o nagłym powrocie do normalności w marcu - powiedział BBC prof. Nilay Shah, szef inżynierii chemicznej w Imperial College London.

Źródło: PAP, nytimes.com, bbc.com