Zamknij

Szczepionka na koronawirusa: jakie są przeciwwskazania?

09.12.2020
Aktualizacja: 15.01.2021 15:18
Szczepionka na koronawirusa: przeciwwskazania
fot. Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa budzi wiele emocji. Jakie są przeciwwskazania do zaszczepienia się przeciw COVID-19? Czy pacjenci onkologiczni będą mogli przyjąć szczepionkę na koronawirusa? A pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi? Sprawdzamy.

Szczepionka na koronawirusa wciąż nie ma ulotki w języku polskim, ale wiadomo już, jakie są najważniejsze przeciwwskazania do jej stosowania. Lista nie jest długa, choć wciąż brakuje badań na poszczególnych grupach pacjentów.

Szczepionka na koronawirusa - przeciwwskazania:

  • uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu,
  • wiek poniżej 16. r.ż.,
  • aktywna infekcja z gorączką - do czasu ustąpienia objawów.

Warto podkreślić, że pisząc o szczepionce na koronawirusa mamy na myśli pierwszą szczepionkę zatwierdzoną w Europie, czyli produkt amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą zalecenia dotyczące pozostałych preparatów, które mają być dostępne na rynku polskim, czyli szczepionek Astra Zeneca, Johnson&Johnson, Moderna i CureVac.

A co z pacjentami onkologicznymi i z  chorobami autoimmunologicznymi?

Szczepionka na koronawirusa a inne choroby

O rekomendacje dotyczące szczepionki na koronawirusa dla pacjentów onkologicznych zapytaliśmy prof. dr. hab. n. med. Zorana Stojceva, specjalistę chirurgii onkologicznej, dyrektora medycznego Radomskiego Centrum Onkologii.

- My jako onkolodzy z nadzieją czekamy na szczepionkę przeciwko SARS Cov-2, ponieważ pacjenci z nowotworami są szczególnie narażeni na powikłania tej choroby. Ich obniżona odporność powoduje, że są w grupie szczególnego ryzyka. Wielu z nich z tego powodu obawia się kontynuowania leczenia onkologicznego, co stanowi dla nich jeszcze większe zagrożenie. Dlatego szczepionka jest niewątpliwie bardzo potrzebna. Przy tak szybkim, opracowaniu szczepionki ważne jest, by dokładnie znać jej wpływ na różne grupy ludzi, w tym na chorych na raka. Z uwagą śledzimy wszelkie doniesienia na ten temat - podkreśla prof. Stojcev.

W niepewności są również pacjenci z chorobami autoimmunologicznymi.

- Osoby, które są na leczeniu biologicznym i immunosupresyjnym, nie mogą przyjmować szczepionek żywych. Natomiast jeśli chodzi o szczepionkę przeciw COVID-19, to nie dostaliśmy jeszcze żadnych rekomendacji. W "Narodowym Programie Szczepień" jesteśmy grupą pominiętą. Nie wiemy, na czym stoimy - mówi Violetta Zajk, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, zrzeszającego pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), toczniem rumieniowatym układowym, młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (MIZS) i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa (ZZSK).

Szczegółowe informacje na temat szczepionki na koronawirusa znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia.