Zamknij

Szczepionka na koronawirusa: benefity. Co daje Status Osoby Zaszczepionej?

08.12.2020 11:16

Szczepionka na koronawirusa po nowym roku ma pojawić się w Polsce. Co da nam Status Osoby Zaszczepionej? Na jakie benefity po otrzymaniu szczepionki można liczyć?

Szczepionka na koronawirusa: benefity
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER/East News

Szczepionka na koronawirusa będzie podawana w zastrzyku domięśniowym w dwóch dawkach, aplikowanych w odstępie 21 dni. Po otrzymaniu drugiej dawki pacjenci dostaną potwierdzenie, że zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. To przełoży się na konkretne benefity.

Szczepionka na koronawirusa nie zwolni nas wprawdzie z obowiązku noszenia maseczki ochronnej ani konieczności przestrzegania dystansu społecznego, ale i tak przyniesie nam pewne pozamedyczne korzyści. Ogólne założenia nakreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, na konferencji prasowej zwołanej 8 grudnia.

Status Osoby Zaszczepionej - benefity:

  • brak kwarantanny po kontakcie,
  • zwolnienie z kwarantanny po powrocie z krajów wysokiego ryzyka,
  • osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach domowych spotkań.

Minister Zdrowia poinformował również, że po zapoznaniu się ze szczegółową charakterystyką produktu, katalog korzyści może zostać rozszerzony.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, podkreślił, że główną zachętą dla osób 60+ powinno być uniknięcie śmiertelnie groźnej choroby, a dla osób młodszych - nietransmitowanie wirusa na rodziców i dziadków, a zatem swobodne cieszenie się życiem rodzinnym.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że "certyfikaty bezpieczeństwa" będą wydawane w formie papierowej przez lekarzy POZ lub w formie kodów QR, po drugiej dawce szczepionki. Powstanie również centralny rejestr zaszczepionych.