Zamknij

Szczepionka na koronawirusa a ciąża: jakie są zalecenia?

03.12.2020 12:13

Szczepionka na koronawirusa jest już zatwierdzona w Europie. Czy będzie stosowana także u kobiet w ciąży? Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19?

Szczepionka na koronawirusa a ciąża
fot. Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa jako pierwsza zatwierdzona w Europie to produkt amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech. 2 grudnia preparat został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, czy kobiety w ciąży również się będą mogły zaszczepić przeciw COVID-19.

Koronawirus a ciąża

Kobiety w ciąży nie są w grupie najwyższego ryzyka COVID-19, ale ze względu na wyjątkowy czas, powinny na siebie szczególnie uważać. Na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czytamy: "Kobiety w ciąży lub kobiety w ciąży, które są starsze, mają nadwagę i wcześniej istniejące schorzenia, takie jak nadciśnienie i cukrzyca, wydają się mieć zwiększone ryzyko wystąpienia ciężkiego COVID-19. Kobiety w ciąży zapadające na ciężką postać COVID-19, częściej wymagają opieki na oddziałach intensywnej terapii niż kobiety w wieku rozrodczym niebędące w ciąży".

Na pytanie, czy koronawirus SARS-CoV-2 przechodzi z organizmu kobiety przez łożysko na płód, odpowiedź wciąż nie jest prosta. "Nadal nie wiemy, czy kobieta w ciąży z COVID-19 może przekazać wirusa podczas ciąży lub porodu. Do tej pory aktywnego wirusa nie wykryto w próbkach płynu owodniowego ani w mleku matki" - podkreśla WHO.

Czy COVID-19 stanowi zalecenie do cesarskiego cięcia? Tu z kolei mamy jasność: "Nie. Według WHO cięcie cesarskie powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione medycznie. Sposób porodu powinien być zindywidualizowany i oparty na preferencjach kobiety oraz wskazaniach położniczych" - czytamy.

Nie ma również wątpliwości co do tego, czy kobieta po porodzie może opiekować się noworodkiem: "Tak. Bliski kontakt i karmienie piersią pomaga dziecku dobrze się rozwijać. Należy myć ręce przed i po dotknięciu dziecka oraz utrzymywać wszystkie powierzchnie w czystości. Matkom z objawami COVID-19 zaleca się noszenie maski medycznej podczas każdego kontaktu z dzieckiem" - instruuje Światowa Organizacja Zdrowia.

A co ze szczepieniami?

Generalnie ciąża nie stanowi przeciwwskazania do szczepień, co więcej, szczepienia w ciąży są nawet zalecane, ze względu na to, że chronią także płód.

"Szczepienie w okresie ciąży chroni matkę i płód a dzięki transferowi swoistych przeciwciał przez łożysko również dziecko w okresie pierwszych miesięcy jego życia, kiedy ze względu na niedojrzały układ odporności jest najbardziej wrażliwe na zachorowanie, a ze względu na wiek nie może być jeszcze szczepione. Szczepienie kobiety w ciąży dodatkowo ogranicza transmisję zakażenia z matki na noworodka, w okresie pierwszych miesięcy jego życia" - czytamy na stronie Państwowego Zakładu Higieny (PZH).

Ważne: w trakcie ciąży można podawać tylko szczepionki inaktywowane (a nie tzw. szczepionki żywe).

Szczepienia zalecane w trakcie ciąży to:

  • szczepienie przeciw grypie,
  • szczepienie przeciw krztuścowi szczepionką dTap (przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością antygenów krztuśca i błonicy),
  • szczepienia w uzasadnionych sytuacjach narażenia na zakażenie, np. związanych z planowanymi podróżami.

Czy w ciąży będzie się można zaszczepić również przeciw COVID-19? Niestety, producent pierwszej szczepionki na koronawirusa w Europie, informuje, że nieznany jest wpływ szczepionki na koronawirusa na kobiety w ciąży, dlatego też zaleca, żeby unikać zajścia w ciążę przez dwa miesiące po podaniu szczepionki.

Źródło: PAP, who.int