Zamknij

Szczepionka na koronawirusa Pfizer z pozytywną opinią EMA

21.12.2020 15:12
Pavlo Gonchar/SOPA Images/Shutterstock
fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa Pfizer/BioNtech otrzymała pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków. Oznacza to, że zostanie dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej. To przełomowy dzień w walce z pandemią.

Szczepionka na koronawirusa Pfizer/BioNtech dostała pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków (EMA). To ten sam preparat, który został zatwierdzony w Wielkiej Brytanii 2 grudnia, a dziewięć dni później w USA. "Pfizer i Moderna przedstawiły bardzo solidne dane dotyczące opracowanych szczepionek przeciw COVID-19" - mówiła niedawno dyrektor wykonawcza Europejskiej Agencji Leków Emer Cooke.

Szczepionka na koronawirusa Pfizer/BioNTech

Szczepionka na koronawirusa Pfizer/BioNtech to pierwsza szczepionka przeciw COVID-19, która zostanie zatwierdzona w Unii Europejskiej. "Europejska Agencja Leków rekomenduje warunkowe wprowadzenie szczepionki Pfizer oraz BioNtech na terenie państw europejskich. Szczepionka spełnia rygorystyczne warunki bezpieczeństwa" - powiedziała Emer Cooke 21 grudnia 2020 r. na konferencji poświęconej szczepionce.

- To historyczne osiągnięcie naukowe. Szczepionka została wynaleziona i wprowadzona w ciągu jednego roku. To efekt współpracy, połączenia sił na poziomie globalnym - dodała dyrektor wykonawcza EMA.

Wstępnie mówiło się, że ewaluacja szczepionki Pfizer/BioNTech zakończy się 29 grudnia, a szczepionki Moderny najpóźniej 12 stycznia. Natomiast firmy farmaceutyczne AstraZeneca i Johnson&Johnson miały przedłożyć wnioski o zatwierdzenie swoich szczepionek w pierwszym kwartale 2021 roku. Wiadomo już jednak, że terminy te ulegają skróceniu.

Polska zamówiła zapasy szczepionki na koronawirusa u pięciu producentów:

  • Johnson&Johnson: 16,98 mln szczepionek,
  • Pfizer/BioNTech: 16,74 mln szczepionek,
  • Astra Zeneca: 16 mln szczepionek,
  • Moderna: 6,69 mln szczepionek,
  • CureVac: 5,72 mln szczepionek.

Dowiedz się więcej: Jakie szczepionki na COVID-19 trafią do Polski? To preparaty od 5 producentów

Masowe szczepienia w Unii Europejskiej mają rozpocząć się w jednym terminie, w dniach 27-29 grudnia 2020 roku. 

Europejska Agencja Leków poinformowała, że szczepionkę Pfizer/BioNtech otrzymało 80 tys. osób, a 10 tys. z nich poddano obserwacji. Efekty uboczne były niegroźne, podobne do reakcji na inne szczepionki: opuchlizna w miejscu wkłucia, bóle głowy, dreszcze. W niewielkiej grupie pojawiły się alergie. 

- Będziemy nadal monitorować i publikować wszystkie informacje na temat tych szczepionek. Gwarantujemy pełną transparentność - zapewniła Emer Cooke.