Koniec z katarem? Wystarczy nowa szczepionka przeciw rinowirusom

Monika Piorun
12.01.2017 17:46
Koniec z katarem? Wystarczy nowa szczepionka przeciw rinowirusom
fot. Szczepionka na katar? Nowy wynalazek Austriaków

W Europejskim Urzędzie Patentowym złożono wniosek o patent na szczepionkę chroniącą przed rinowirusami odpowiedzialnymi m.in. za przeziębienie i katar.

Prof. Rudolf Walenta z Wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego przekonuje, że opracowany przez niego preparat osiąga niezwykle skuteczne efekty w zapobieganiu jednej z najbardziej uciążliwych na świecie dolegliwości, jaką jest... zwykły katar.

Ze względu na to, że towarzyszące mu przeziębienie powodowane jest działaniem około 200 różnych wirusów (najczęściej rinowirusów), do tej pory medycyna nie potrafiła poradzić sobie z tak banalną chorobą.

Dlaczego medycyna radzi sobie z poważnymi chorobami a nie potrafi poskromić... kataru?

Mimo że lekarze i naukowcy prześcigają się w tworzeniu najbardziej skomplikowanych leków zapobiegających np. nowotworom, to jednak nikomu nie udało się dotąd wynaleźć skutecznego środka, który ochroniłby ludzi przed katarem.

Zobacz także

Zespołowi prof. Walenty udało się jednak znaleźć na powierzchni wirusa powodującego katar miejsce (białko VP4), które nie podlega nadmiernej ilości mutacji, dzięki czemu mikrobowi łatwiej przetrwać w ludzkim układzie oddechowym i uniknąć zniszczenia.

Austriacy wynaleźli sposób, by temu zapobiec i pozbyć się zarazku zanim doprowadzi u nas do niepożądanych reakcji.

Niezwykłego odkrycia, które posłużyło do opracowania szczepionki na katar, dokonano dzięki analizie układu odpornościowego 59 pacjentów jednego z austriackich szpitali. Teraz szczepionka musi przejść fazę badań klinicznych. Jeśli znajdzie się sponsor zainteresowany ich przeprowadzeniem, preparat może trafić na rynek już za 6 do 8 lat - przewidują specjaliści.

Zagłosuj

Czy skorzystałbyś ze szczepionki na katar?

Liczba głosów:

_____

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π