Szczepionki przeciwko grypie w Polsce są najtańsze w UE. Warto się szczepić?

Monika Piorun
26.09.2018 14:17
szczepionka przeciwko grypie, Polska, senior, szczepienia, Ministerstwo Zdrowia, WHO
fot. Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że cena szczepionki Vaxip Tetra na polskim rynku jest najniższa w krajach Unii Europejskiej. Seniorzy powyżej 65. roku życia mogą ją kupić z 50-procentową refundacją. Wyjaśniamy, czy pomimo szczepienia można i tak zachorować na grypę.

Szczepionki przeciwko grypie dla seniorów za pół ceny

Cena szczepionki Vaxigrip Tetra podana w obwieszczeniu Ministra Zdrowia jest najniższą ceną w krajach Unii Europejskiej. Dzięki refundacji pacjenci w wieku 65+ w aktualnym sezonie grypowym mają możliwość zakupu szczepionki Vaxigrip Tetra w cenie znacznie niższej niż ceny obowiązujące w roku poprzednim – przekonuje resort. Od lipca osoby starsze mogą zakupić ten preparat z 50-procentową refundacją – o połowę taniej niż w ubiegłych latach.

Zobacz także

Koniec z trójwalentnymi szczepionkami na grypę. W tym sezonie będą dostępne tylko czterowalentne

W poprzednim sezonie na grypę Polacy mogli korzystać z tzw. czterowalentnej szczepionki przeciwko grypie (Vaxigrip Tetra) oraz trójwalentnej szczepionki Influvac. Obie należały do tzw. szczepionek inaktywowanych, co oznacza, że zawierały oczyszczone antygeny wirusa grypy. 

W bieżącym sezonie 2018/2019 szczepionki trójwalentne są niedostępne, ponieważ producent wprowadził na polski rynek szczepionkę czterowalentną (Influvac tetra). Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że:

Jest to zgodne z zaleceniami WHO dotyczącymi profilaktyki grypy sezonowej.

Szczepionka czterowalentna zapewnia wyższą ochronę przed wirusem grypy w porównaniu do szczepionki trójwalentnej, gdyż ma w swoim składzie dwa wirusy grypy typu B.

Zobacz także

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by na półkuli północnej szczepionki przeciwko grypie dla pacjentów zawierały:

w przypadku trójwalentnych szczepionek przeciwko grypie:                                                                                                     

  • A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – wirus podobny
  • A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) – wirus podobny
  • B/Colorado/06/2017 – wirus podobny (B/Victoria/2/87 lineage)

zaś w szczepionkach czterowalentnych dodatkowo:

  • B/Phuket/3073/2013 – wirus podobny (B/Yamagata/16/88 lineage).
Zagłosuj

Czy regularnie szczepisz się przeciwko grypie?

Liczba głosów:

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że czterowalentne szczepionki Vaxigrip Tetra są dostępne także w opakowaniach zbiorczych po 10 ampułko-strzykawek, które nie są objęte refundacją. Są one przeznaczone dla klientów instytucjonalnych (podmiotów leczniczych, organizujących profilaktyczne programy zdrowotne), które mogą nabywać tego typu preparaty w hurtowniach i wykorzystywać do realizacji szczepień zalecanych u dzieci od szóstego miesiąca życia oraz u dorosłych.  

Dzięki temu zabezpieczony jest dostęp do szczepionek również dla osób nieobjętych refundacją – przekonują przedstawiciele resortu zdrowia:

Oferowana przez producenta cena szczepionki refundowanej (pojedynczej) i jednej szczepionki z opakowania zbiorczego są takie same. Sprzedaż nierefundowanych opakowań zbiorczych odbywa się od producenta do dystrybutorów w całej Polsce. Hurtownie samodzielnie prowadzą politykę cenową na zasadach rynkowych, nakładając własne marże. Dlatego finalne ceny szczepionek u dystrybutorów mogą się różnić.

Zobacz także

Czy po szczepionce przeciwko grypie można i tak zachorować?

Wielu przeciwników szczepień przeciwko grypie przekonuje, że korzystanie z tego typu szczepionek nie przynosi pożądanych efektów, a wręcz wywołuje odwrotny skutek. Z medycznego punktu widzenia samo wprowadzenie zawartości ampułki danego preparatu przeciwko grypie nie może wywołać u nas tej choroby, ponieważ obecne w nich wirusy zostały wcześniej zabite.

Lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska (czyli internetowa „Mama Pediatra”) tłumaczy, że skuteczność szczepionek przeciwko grypie na konkretny sezon może być zmienna. Nawet jeśli nie zaatakują nas wirusy grypy, to jednak wcale nie mamy gwarancji, że pierwsze objawy choroby wywołają u nas np. rhinowirusy czy adenowirusy odpowiedzialne m.in. za katar, kaszel czy problemy z układem oddechowym.

Zobacz także

Innym powodem tego, że dana szczepionka na grypę „nie zadziała” może być to, że zostaliśmy zarażeni konkretnym szczepem, jeszcze zanim się zaszczepiliśmy. Może też zaatakować nas taki zmutowany wirus, przed którym szczepionka nie chroni lub należymy do niewielkiego procenta osób niereagujących na szczepienie w taki sposób, jak większość populacji.

U zaszczepionych przeciwko grypie objawy często mylone z tą chorobą wynikać m.in. z NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych (tj. zaczerwienienie skóry, podwyższenie temperatury ciała, obrzęki, bóle mięśni, stawów i głowy, nerwobóle czy np. powiększenie węzłów chłonnych). Poważne powikłania po szczepieniu zdarzają się jednak bardzo rzadko. Statystycznie bardziej prawdopodobne jest, że... zginiemy w katastrofie lotniczej lub porazi nas piorun, niż że ucierpimy z powodu szczepienia.

Zobacz także

Warto jednak podkreślić, że unikanie szczepień przeciwko grypie może być szczególnie niebezpieczne dla niektórych osób. W przypadku seniorów skuteczność tego typu szczepionek szacowana jest na około 79 proc. Ta grupa narażona jest na aż 202 razy większe ryzyko śmiertelności z powodu infekcji grypowych – za względu na wiek i obciążenie chorobami przewlekłymi. Kto jeszcze powinien zaszczepić się przeciwko grypie? Sprawdź, jakie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w tym zakresie!

Kto powinien się zaszczepić przeciwko grypie? 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/Ministerstwo Zdrowia/mamapediatra.pl/WHO

______________

zdrowie.radiozet.pl/π