Zamknij

Szczepionka na grypę: czy można ją kupić za granicą?

05.10.2020 15:54
JACEK DOMINSKI/REPORTER
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Szczepionek na grypę w Polsce brakuje, bo zainteresowanie szczepieniami jest znacznie większe, niż w latach poprzednich. Wiele osób zastanawia się, czy szczepionkę przeciw grypie może kupić za granicą, na przykład w Czechach lub w Niemczech. Sprawdź, czy jest to możliwe.

Minister Zdrowia zapowiada, że do Polski ma trafić w tym sezonie około 2 mln szczepionek przeciw grypie, ale jednocześnie przyznaje, że resort stara się o sprowadzenie do kraju dodatkowych pół miliona dawek. Patrząc na zainteresowanie pacjentów, to również może nie wystarczyć.

ZOBACZ: Szczepionka na grypę. Czy zabraknie szczepionek dla chętnych?

Czy szczepionkę przeciw grypie można kupić za granicą?

Jak twierdzi Adam Niedzielski, polscy pacjenci mogą indywidualnie, za własne pieniądze kupić szczepionkę przeciw grypie za granicą, ale nie jest to wcale takie proste.

Szczepionka kupiona za granicą musi mieć tzw. kod EAN, czyli Europejski Kod Towarowy (European Article Number). Jest to numer przypisywany wszystkim produktom dostępnym w sprzedaży w Europie.

Na szczepionkę kupioną za granicą trzeba mieć również receptę i nie może to być recepta elektroniczna, bo taką można realizować tylko w Polsce. Lekarz musi wystawić papierową receptę transgraniczną.

Kolejną przeszkodą, z którą muszą zmierzyć się osoby zamierzające kupić szczepionkę na grypę za granicą, jest jej cena. Szczepionki kupione w innych krajach nie podlegają refundacji i trzeba za nie zazwyczaj zapłacić dużo wyższą cenę. Na przykład szczepionka Vaxigrip Tetra w polskiej aptece kosztuje ok. 45 zł (ok. 22 zł po zniżce 50 proc.), a w Niemczech trzeba za nią zapłacić ok. 23 euro.

Źródło: mgr.farm