Szczepionka na grypę 2020: refundacja. Dla kogo darmowe szczepienia?

18.09.2020 15:18
Radek Kolesnik/REPORTER
fot. East News Radek Kolesnik/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia zachęca do szczepień przeciw grypie nie tylko po to, by chronić się przed tą chorobą, ale także, by zmniejszyć ryzyko spotkania się wirusa grypy i koronawirusa. Szczepionki będą jednak refundowane wyłącznie dla niektórych osób. Kto będzie mógł zaszczepić się za darmo?

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że szczepionki przeciw grypie będą w 2020 roku bezpłatne dla osób powyżej 75 lat i dla personelu medycznego.

Bezpłatna szczepionka na grypę

Adam Niedzielski podkreślił, że osoby starsze powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni mogą dostać szczepionki w aptece na receptę, która jest w pełni refundowana, lub dokonać takiego szczepienia przez przychodnie.

Co z pozostałymi osobami? 

Od 1 września szczepienia przeciwko grypie są w połowie refundowane dla:

  • dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dzieciom podaje się szczepionkę donosowo
  • dorosłych, do 65 roku życia z chorobami współistniejącymi np. z chorobami metabolicznymi, kardiologicznymi, oddechowymi, po transplantacjach
  • kobiet w ciąży
  • dorosłych od 65 roku życia do 75 roku życia.

Osoby, które nie przynależą do żadnej z wymienionych wyżej grup, a chcą się zaszczepić przeciw grypie, muszą szczepionkę kupić. Cena to ok. 50 zł za jedną szczepionkę.

Szczepionka na grypę coraz bardziej popularna

Według ministra Niedzielskiego w zeszłym roku zaszczepiło się 1,5 mln ludzi, a zabezpieczonych na ten cel było 1,6 mln szczepionek, z czego 100 tys. trzeba było zutylizować. Szef resortu poinformował, że planowanie szczepień odbywa się na podstawie danych z poprzedniego roku, więc ilość zamawianych szczepionek odpowiada mniej więcej ilości osób, które zdecydowały się zaszczepić rok wcześniej. 

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku po szczepionkę zgłosi się więcej osób. Plan przedstawiony przez nowego ministra zdrowia zakłada przygotowanie do drugiej fali zachorowań, która nałoży się na sezon grypowy. W związku z tym promowane są szczepienia przeciw grypie. Aptekarze już od jakiegoś czasu informują, że zainteresowanie szczepionkami jest znacznie większe niż w poprzednich latach. 

Minister zdrowia  poinformował, że w porozumieniu z Agencją Rezerw Materiałowych udało się przeprowadzić bardzo szybkie postępowanie i można liczyć na kolejne dostawy szczepionek - według ministra ma to być ponad 0,5 mln preparatów.

Szef resortu zdrowia na antenie TVN24 powiedział, że do końca grudnia zabezpieczonych jest 1,850 mln szczepionek na grypę.

ZOBACZ: Szczepionka na grypę. Czy zabraknie szczepionek dla chętnych?

Źródło: PAP