Nowe rekomendacje GIS dotyczące szczepienia przeciw grypie

12.08.2020 13:56
Szczepienie przeciw grypie
fot. Shutterstock

Główny Inspektor Sanitarny wydał nową rekomendację dotyczącą szczepienia przeciw grypie. Sprawdź szczegóły.

 "Jako Główny Inspektor Sanitarny i Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego gorąco zachęcam do szczepienia się przeciw grypie, zwłaszcza w czasie pandemii" - czytamy w komunikacie opublikowanym 12 sierpnia 2020 r. na stronie GIS.

Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem.

Co więcej, podobieństwo objawów COVID-19 i grypy utrudnia diagnostykę, a prawidłowe rozpoznanie choroby jest warunkiem niezbędnym dla doboru metod leczenia, a w konsekwencji powodzenia procesu terapeutycznego.

"Szczepienia chronią nas i nasze rodziny. Pamiętajmy jednak, że szczepimy się także dla innych" - przypomina Główny Inspektor Sanitarny.

Rekomendacja Głównego Inspektora Sanitarnego dotycząca szczepień przeciw grypie

Choć na grypę rocznie szczepi się zaledwie 4 proc. populacji w Polsce, w tym roku widać już rekordowe zainteresowanie szczepionką na grypę. Warto pamiętać, że grypa jest chorobą sezonową, wirus mutuje, dlatego też niezbędne jest powtarzanie szczepienia co rok.

Dowiedz się więcejSzczepienia przeciw grypie: raz w roku lub wcale? Mutacja wirusów ma znaczenie

Drugie szczepienie zalecane przez ekspertów w trakcie pandemii koronawirusa, to szczepienie przeciw pneumokokom, wywołującym groźne zakażenie bakteryjne, szczególnie u seniorów i małych dzieci.

To może cię zainteresować: 

Źródło: gis.gov.pl