Zamknij

Alergolog: szczepionka przeciw COVID-19 może uczulać tak jak inne

11.12.2020 17:31
Szczepionka na koronawirusa
fot. Shutterstock

Czy można mieć uczulenie na szczepionkę przeciwko COVID-19? Niestety tak. Szczepionka na COVID-19, tak samo jak inne, może uczulać alergików, którzy w przeszłości mieli anafilaksję. Alergolog wyjaśnia, czy alergia wyklucza ze szczepień.

Szczepionka na COVID-19 może uczulać alergików, a szczególnie osoby, które w przeszłości miały reakcje anafilaktyczne.

Brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA) poinformowała, że od rozpoczęcia we wtorek szczepień na COVID-19 w Wielkiej Brytanii dwie osoby doznały wstrząsu anafilaktycznego, a jedna prawdopodobnie zareagowała alergicznie po przyjęciu szczepionki firmy Pfizer.

Wystosowano również ostrzeżenie, by osoby, które miały anafilaksję w reakcji na lekarstwa lub jedzenie, nie przyjmowały szczepionki przeciw COVID-19, stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech.

ZOBACZ:  Szczepionka Pfizera nie dla alergików. Wydano specjalne ostrzeżenie 

Czy alergicy muszą zrezygnować ze sczepień przeciwko COVID-19?

Prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum UJ w Krakowie powiedziała w rozmowie z PAP, że szczepionka na COVID-19, tak samo jak inne, może uczulać alergików, którzy w przeszłości mieli anafilaksję. ''Takich osób jest jednak mało'' - uspokaja prof. Czarnobilska.

Czy to oznacza, że wszyscy alergicy muszą zrezygnować ze szczepień przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2? Na szczęście nie. Prof. Ewa Czarnobilska podkreśla, że 40 proc. Polaków ma stwierdzone alergie i są to głównie alergie na pyłki, roztocze i pokarmy. Rzadko notuje się wstrząs anafilaktyczny. Jeśli ktoś w przeszłości nie miał anafilaksji, to nie powinien obawiać się szczepienia.

Szczepionka na COVID-19: przeciwwskazania

Szczepionka na koronawirusa wciąż nie ma ulotki w języku polskim, ale wiadomo już, jakie są najważniejsze przeciwwskazania do jej stosowania. Kto będzie ''wykluczony'' ze szczepienia?

Warto również wiedzieć, że rzadkie reakcje alergiczne są charakterystyczne dla różnych szczepionek. Nie uczulają jednak antygeny wirusów lub bakterii, a składniki dodatkowe w szczepionce – są to najczęściej znikome ilości białka jaja kurzego, mleka krowiego, żelatyna.

"Jeśli ktoś po zjedzeniu jajka miał reakcję anafilaktyczną, to kwalifikujemy go do szczepionki bez dodatku białek jaja kurzego" – wyjaśniła alergolog i dodała, że szczepionki z uczulającymi składnikami mogą być podawane, ale w odpowiednim zabezpieczeniu, również osobom z przebytymi wstrząsami anafilaktycznymi i niekoniecznie muszą po raz kolejny wywołać taki wstrząs.

Zdaniem alergolog lekarze przed podaniem szczepionki powinni znać jej dokładny skład.

Uczuleń nie zaobserwowano w badaniach klinicznych, podczas których ponad 20 tys. osób zostało zaszczepionych, ale osoby rekrutowane do testów nie miały historii reakcji alergicznych.

Jak rozpoznać objawy reakcji anafilaktycznej?

Anafilaksja to silna, nieprzewidziana reakcja organizmu, którą wywołuje zetknięcie z alergenem. Najcięższą postacią anafilaksji jest wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu człowieka. 

Objawy anafilaksji pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku lub kilkunastu minut od zetknięcia z alergenem. Symptomy pojawiają się gwałtownie i szybko narastają. Po zetknięciu z alergenem może wystąpić silna reakcja, która obejmuje skórę, błonę śluzową, układ oddechowy, pokarmowy i krążenia.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego:

  • rumień, pokrzywkę i świąd skóry;
  • obrzęk warg i języka;
  • duszność, świszczący oddech, suchy kaszel, chrypka, świst wdechowy;
  • wodnisty katar;
  • nudności i wymioty;
  • biegunkę, bóle brzucha;
  • spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca;
  • zawroty głowy, bóle głowy, utratę przytomności.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP