Zamknij

Szczepionka na COVID-19: dlaczego podawana jest w dwóch dawkach?

18.01.2021
Aktualizacja: 18.01.2021 15:30
KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News
fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

Szczepienia na COVID-19 składają się z dwóch dawek. Po przyjęciu jednej należy odczekać kilka tygodni i zgłosić się po kolejną dawkę. Tylko przyjęcie dwóch dawek zapewnia odpowiednią ochronę. Dlaczego trzeba szczepić się dwa razy? Wyjaśnia ekspert.

Zarówno szczepionka Pfizer-BioNTech, jak i szczepionka Moderna, którymi są obecnie szczepieni Polacy, wymagają podania dwóch dawek w odstępie kilku tygodni. Dlaczego?

Pierwsza dawka pomaga układowi odpornościowemu w stworzeniu odpowiedzi na SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19. Druga dawka wzmacnia dodatkowo odpowiedź immunologiczną, aby zapewnić długotrwałą ochronę.

Szczepionka na COVID-19. Dlaczego trzeba przyjąć dwie dawki?

Prof. Jakub Rybka wyjaśnił szczegółowo w rozmowie z ''Wyborczą'', dlaczego szczepienia na COVID-19 wykonuje się w cyklu złożonym z dwóch dawek podawanych w odstępie kilku tygodni.

Po pierwszej dawce wciąż można zachorować

Po pierwszej dawce szczepionki wciąż istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19, dlatego przed otrzymaniem drugiej dawki należy nadal uważać, stosując wszelkie zasady bezpieczeństwa.

- Pierwsza dawka przygotowuje układ immunologiczny do rozpoznania oraz początku produkcji przeciwciał. Druga - powoduje produkcję przeciwciał na bardzo wysokim poziomie - tłumaczy prof. Jakub Rybka, biotechnolog i wiceszef Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu.

Ekspert wyjaśnia również, że pacjenci po podaniu pierwszej dawki byli ochronieni na poziomie 82 proc., ale brak podania drugiej dawki skutkował z czasem obniżeniem odsetka osób chronionych do 52 proc. Podanie drugiej dawki winduje natomiast ten procent do deklarowanych przez firmy farmaceutyczne 95 proc. - wykazały to analizy Agencji Żywności i Leków (FDA).

Źródło: poznan.wyborcza.pl, webmd.com