Zamknij

Szczepionka na COVID-19 a otyłość. Preparat Pfizera mniej skuteczny?

01.03.2021 15:44
AA/ABACA/Abaca/East News
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Otyłość może nie tylko zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem oraz ryzyko hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19, może też wpływać na odpowiedź immunologiczną organizmu na szczepienie - sugerują to najnowsze badania prowadzone wśród włoskich pracowników ochrony zdrowia.

Włoscy naukowcy odkryli, że pracownicy ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki, personel szpitali) ze stwierdzoną otyłością wytwarzali o połowę mniej przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w odpowiedzi na drugą dawkę szczepionki Pfizera porównaniu ze zdrowymi ludźmi. 

Może to oznaczać, że osoby z otyłością będą potrzebować dodatkowej dawki przypominającej, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed koronawirusem.

Szczepienia przeciwko COVID-19 a otyłość: słabsza odpowiedź immunologiczna 

Otyłości towarzyszy chroniczny stan zapalny. Zapalenie przewlekłe (chroniczne) w odróżnieniu od krótkotrwałego zapalenia ostrego jest reakcją powodującą niszczenie tkanek własnych organizmu. U osób otyłych charakter zapalenia przewlekłego charakteryzuje się jako zapalenie niskiego stopnia, co oznacza, że jego intensywność nie jest duża, ale jest cały czas obecne, wyniszczające.

Ten stale utrzymujący się stan zapalny może również osłabiać odpowiedzi immunologiczne organizmu, w tym odpowiedź po szczepieniu. Mogą to potwierdzać wcześniejsze badania nad szczepieniem przeciw grypie u osób otyłych, które wykazały, że szczepionka na grypę jest o 50 proc. mniej skuteczna u osób z otyłością w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała.

Nowe badanie dostarcza pierwszych bezpośrednich dowodów sugerujących, że podobny problem może występować w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19.

Aldo Venuti z Istituti Fisioterapici Ospitalieri w Rzymie wraz z zespołem badawczym ocenił ilość wytworzonych przeciwciał po dwóch dawkach szczepionki Pfizer/BioNTech u 248 pracowników włoskiej ochrony zdrowia. Siedem dni po otrzymaniu drugiej dawki u 99,5 proc. z nich rozwinęła się odpowiedź immunologiczna, która była silniejsza niż ta odnotowana u osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Jednak reakcja organizmu była znacznie słabsza u osób z nadwagą i otyłością.

- Chociaż potrzebne są dalsze badania, dane te mogą mieć istotne konsekwencje dla rozwoju strategii szczepień przeciwko COVID-19, szczególnie u osób otyłych. Jeśli nasze dane będą potwierdzone przez większe badania, podanie osobom otyłym dodatkowej dawki szczepionki lub wyższej dawki mogłoby być opcją do rozważenia - napisali autorzy badania.

Eksperci zwracają uwagę na ważny aspekt badania:

- Potwierdza to, że posiadanie zaszczepionej populacji nie jest równoznaczne z posiadaniem populacji odpornej, zwłaszcza w kraju o dużej otyłości, i podkreśla potrzebę długoterminowych programów monitorowania odporności - stwierdził Danny Altmann, profesor immunologii w Imperial College London.

W oddzielnym badaniu brazylijskich pracowników ochrony zdrowia Altmann i jego zespół badawczy wykazali, że ponowna infekcja SARS-CoV-2 była częstsza u osób z wysokim BMI i że mieli oni zwykle słabszą odpowiedź na pierwotną infekcję koronawirusem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: theguardian.com, Otyłość jako rodzaj przewlekłego zapalenia - artykuł autorstwa Justyny Dróżdż, Elżbiety Kołaczkowskiej (czasopismo Wszechświat, t. 112, nr 10 Wszechświat, t. 112, nr 10 ̶ 12 –12/2011)