Zamknij

Szczepionka Moderny: 10 dawek w jednej fiolce. Co warto o niej wiedzieć?

07.01.2021 16:57

Do Polski dotrze niedługa druga szczepionka na COVID-19. Do tej pory szczepiono wyłącznie preparatem firmy Pfizer, teraz pojawią się dodatkowe dawki preparatu amerykańskiej firmy Moderna. Co warto wiedzieć o tej szczepionce? Sprawdź, czym różni się od szczepionki Pfizera.

USA TODAY Network/Sipa USA/East News
fot. USA TODAY Network/Sipa USA/East News

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w środę 6 stycznia pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Jak na razie do Polski trafiła jedna szczepionka produkowana przez firmę Pfizer, ale pierwsza dostawa szczepionek firmy Moderna (powinna wynieść około 29 tys. dawek) powinna trafić do Polski w ciągu najbliższych kilku dni. 

Szczepionka Moderny: czym różni się od szczepionki Pfizera?

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) Grzegorz Cessak wyjaśnił, czym różni się amerykańska szczepionka firmy Moderna od szczepionki firmy Pfizer, którą od grudnia 2020 roku szczepi się w Polsce pracowników ochrony zdrowia.

  • Dawkowanie szczepionki

Okazuje się, że w jednej fiolce szczepionki Moderny, dopuszczonej w środę na rynek UE, jest dwa razy więcej dawek niż w szczepionce Comirnaty. Z jednej fiolki preparatu Moderny można pobrać nawet 10 dawek szczepionki, natomiast z Comirnaty (szczepionki Pfizera), można pobrać 5 dawek (MZ rekomenduje, by pobierać 6 dawek).

Szczepionki firmy Moderna nie rozcieńcza się, w przeciwieństwie do szczepionki Comirnaty (szczepionka firm Pfizer i BioNTech).

ZOBACZ: Kontrowersje wokół szczepień na COVID-19. Ile dawek z jednej fiolki?

  • Przechowywanie szczepionki

Również warunki przechowywania amerykańskiej szczepionki są mniej wymagające, choć mechanizm działania preparatów Moderny i Pfizera jest taki sam - poinformował prezes URPL.

Nieotwartą fiolkę preparatu Moderny należy przechowywać maksymalnie 6 miesięcy w temperaturze od -25 st. C do -15 st. C, a w przypadku szczepionki Pfizer temperatura ta wynosi ok. -70 st. C. Szczepionkę Moderny można też trzymać dłużej poza zamrażarką. Szef URPL wyjaśnił, że po wyjęciu z zamrażarki nieotwartą szczepionkę Moderny przed użyciem można przechowywać do 30 dni w temperaturze od 2 st. C do 8 st. C, a w przypadku produktu Pfizera i BioNTech okres ten wynosi maksymalnie 5 dni. W temperaturze pokojowej (do 30 st. C) obie szczepionki mogą przebywać maksymalnie 2 godziny.

  • Działanie szczepionki

Comirnata firm BioNTech i Pfizer i szczepionka firmy Moderna, opierają się na tym samym mechanizmie działania. To szczepionki mRNA.

- Zawierają one instrukcję tworzenia białka znajdującego się na powierzchni wirusa SARS-CoV-2, na którą nasz organizm odpowiada, tworząc przeciwciała - wytłumaczył Cessak.

Różnice między tymi dwoma produktami leczniczymi tak naprawdę są niewielkie i głównie polegają na zawartości substancji pomocniczych, co skutkuje nieco mniej restrykcyjnymi warunkami przechowywania szczepionki Moderny, która zawiera nieznacznie więcej stabilizatorów. Szef URPL Grzegorz Cessak zwrócił uwagę na to, że wszystkie substancje pomocnicze są "przezroczyste" dla organizmu, co oznacza, że muszą spełniać określone standardy. 

Wymienia się też podobne działania niepożądane (najczęściej to ból głowy, stawów, mięśni, zmęczenie, dreszcze, gorączka, zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia, nudności).

  • Skuteczność szczepionki

Grzegorz Cessak podkreśla, że obie szczepionki mają zbliżoną skuteczność. Wynosi ona ok. 95 proc.

Przypominamy, że szczepienia na COVID-19 są w Polsce darmowe i dobrowolne. Po 15 stycznia mają rozpocząć się szczepienia populacyjne, czyli wszystkich chętnych osób spoza grup priorytetowych. Na szczepienie będzie można umówić się za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ i w punktach szczepień.

Źródło: PAP