Zamknij

Szczepionka dla pacjentów onkologicznych: słaba reakcja po 1. dawce

12.03.2021 15:27
Szczepionka COVID-19
fot. Shutterstock

Szczepionka Pfizera po pierwszej dawce nie zapewnia odpowiedniej ochrony pacjentom onkologicznym - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Czy dla tej grupy trzeba rozpisać odrębny harmonogram szczepień?

Naukowcy z King's College London i Francis Crick Institute przebadali na obecność przeciwciał i ochronnych limfocytów T krew pacjentów onkologicznych, którym podano szczepionkę Pfizera. Wyniki wywołały konsternację.

Szczepionka COVID-19 dla pacjentów z rakiem

Trzy tygodnie po podaniu pierwszej dawki szczepionki Pfizera przeciw COVID-19 przeciwciała wykryto u 39% chorych z guzami litymi ( rak piersi, rak płuc, rak jelita grubego) i u 13% chorych z nowotworami krwi. W grupie ludzi zdrowych było to 97%.

Po podaniu drugiej dawki w odstępie trzech tygodni wzrost odpowiedzi immunologicznej zaobserwowano u 95% pacjentów onkologicznych. Natomiast gdy odstęp ten wynosił pięć tygodni - przeciwciała wytwarzało tylko u 43% chorych z nowotworami litymi i 8% chorych z nowotworami krwi. W tym czasie 100% ludzi zdrowych osiągnęło odporność.

Część organizacji pacjenckich w Wielkiej Brytanii zaapelowała do rządu o zmianę harmonogramu szczepień. Pod koniec grudnia wydłużono odstęp pomiędzy dawkami z zalecanych 3-6 do 12 tygodni, żeby w krótszym czasie zaszczepić jak najwięcej osób.

Największa na Wyspach organizacja wspierająca badania nad rakiem - Cancer Research UK - oświadczyła, że badanie jest interesujące, ale zostało przeprowadzone na małej grupie. W testach wzięło udział 205 pacjentów (w tym 151 z nowotworami litymi).

Źródło: PAP