Zamknij

Szczepionka Pfizera chroni przed wszystkimi wariantami koronawirusa

13.05.2021 09:50

Szczepionka Pfizera jest skuteczna wobec wszystkich głównych wariantów koronawirusa - wynika z badań japońskich naukowców. To ważny raport, bo uwzględniono w nim aż siedem kombinacji SARS-CoV-2.

Rafael Henrique/SOPA Images/Shutterstock
fot. Rafael Henrique/SOPA Images/Shutterstock

Z danych japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych wynika, że już ponad 90 proc. przypadków COVID-19 to infekcje wywołane przez szczepy z mutacją N501Y - przede wszystkim wariant brytyjski koronawirusa. Uczeni z Miejskiego Uniwersytetu Jokohamy postanowili sprawdzić, czy szczepionka Pfizera - obecnie jedyna stosowana przeciw COVID-19 w Japonii - chroni przed mutacjami.

Szczepionka a mutacje koronawirusa

Szczepionka Pfizera jest skuteczna wobec wszystkich głównych wariantów koronawirusa - podała agencja Kyodo.

W badaniu Miejskiego Uniwersytetu Jokohamy zbadano próbki krwi 105 osób zaszczepionych preparatem Pfizera i sprawdzono, jak przeciwciała reagują na siedem głównych wariantów koronawirusa. W zetknięciu z pierwotnym wariantem kororonawirusa przeciwciała obecne w osoczu były w stanie zneutralizować wirusa w niemal 99 proc. przypadków. W wariancie indyjskim było to niemal 97 proc. Natomiast jeśli chodzi o wariant brytyjski, wariant z RPA i wariant brazylijski, skuteczność szczepionki kształtowała się na poziomie 90-94 proc.

Badanie w dużej mierze potwierdza wcześniejsze podobne eksperymenty, które zademonstrowały tylko nieznacznie obniżoną skuteczność szczepionki przeciwko wariantom, przy czym najbardziej oporny był ten z RPA.

Źródło: PAP