Zamknij

Szef BioNTech: Szczepionka Pfizer skuteczna wobec indyjskiego wariantu koronawirusa

04.05.2021
Aktualizacja: 04.05.2021 13:57
Pfizer i wariant indyjski
fot. Shutterstock

Dobre wieści na temat skuteczności szczepionki przekazał światu szef firmy BioNTech, która wspólnie z koncernem Pfizer wyprodukowała pierwszą dopuszczoną w Europie szczepionkę przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Wszystko wskazuje na to, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna przeciwko wariantowi indyjskiemu.

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają, ale wciąż pojawiają się nowe warianty koronawirusa: południowoafrykański, brazylijski czy właśnie indyjski. Naukowcy ścigają się z czasem, próbując zbadać, na ile skuteczne są już stworzone szczepionki przeciwko wciąż mutującemu wirusowi. Jak dotąd obecność indyjskiego wariantu koronawirusa wykryto w 17 krajach Europy, teraz także w Polsce.

Pfizer skuteczny przeciwko wariantowi indyjskiemu

– Jestem przekonany, że szczepionka, stworzona wspólnie z firmą Pfizer jest skuteczna przeciwko wariantowi koronawirusa z Indii – powiedział Ugur Sahin, założyciel i szef firmy BioNTech. Zaznaczył jednak, że choć badania nad pochodzącym z Indii B.1.617 wariantem koronawirusa nadal trwają, to poprzednie testy skuteczności szczepionki BioNTechu i Pfizera wobec innych wariantów pozwalają na optymizm.

Ugur Sahin, który jest nie tylko szefem firmy BioNTech, ale także naukowcem, swoje przekonanie o skuteczności Pfizera tłumaczy w następujący sposób: – Wariant indyjski zawiera mutacje, które już wcześniej badaliśmy i przeciwko którym nasza szczepionka działa. I dodaje: – „Bastion”, który stanowi szczepionka, powinien wytrzymać.

Które szczepionki są odporne na nowe warianty?

Jak dotąd ukazało się jedno badanie dotyczące wariantu indyjskiego (B.1.617) i jego reakcji na przeciwciała osób zaszczepionych. Z opublikowanego 23 kwietnia artykułu indyjskich naukowców wynika, że przeciwciała zawarte w osoczu pacjentów zaszczepionych szczepionką Covaxin (szczepionka inaktywowana, wyprodukowana przez indyjską firmę Bharat Biotech) były w stanie zneutralizować nowy wariant wirusa. Choć poziom neutralizacji był słabszy niż w przypadku wariantu brytyjskiego, był jednak wyższy niż wobec wariantu z RPA, który jak dotąd wykazywał największą odporność na szczepionki.

Wcześniejsze badania Pfizera wskazywały, że produkowany przez koncern preparat zapewnia skuteczność przeciwko wariantowi kornawirusa z RPA.

Źródło: Businessinsider.com.pl/PAP