Zamknij

Szczepionka Novavax przeciwko COVID-19 będzie produkowana w Polsce

03.03.2021 13:11
AA/ABACA/Abaca/East News
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciwko COVID-19. Produkcja ma ruszyć już w drugim kwartale 2021 roku. Jak to wpłynie na proces szczepień w Polsce? Kiedy będą dostępne szczepionki?

Grupa PFR sfinansuje inwestycję polskiej firmy biotechnologicznej Mabion w produkcję w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 amerykańskiej firmy Novavax - poinformował prezes PFR Paweł Borys. Tym samym – zaznaczył - Polska dołączy do krajów, w których produkowana jest szczepionka przeciw COVID-19.

Spółka Mabion zawarła umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dot. produkcji antygenu kandydata na szczepionkę przeciw COVID-19. Ma też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju ws. inwestycji do 40 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych. Szczepionka Novavax jest obecnie w procesie rejestracji w Europejskiej Agencji Leków.

Novavax to firma biotechnologiczna zaangażowana w dostarczanie nowych produktów, które wykorzystują jej własną, innowacyjną, opatentowaną technologię rekombinowanych szczepionek nanocząsteczkowych w celu zapobiegania szerokiej gamie chorób zakaźnych.

''Ta inwestycja zwiększa pewność dostaw szczepionek do Polski''

- Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja zwiększa pewność dostaw szczepionek do Polski firmy Novavax w tym roku i w ten sposób będzie też zwiększała bezpieczeństwo całego programu szczepień - powiedział  szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Prezes Mabionu dr Maciej Wieczorek powiedział natomiast, że jeśli szczepionka Novavax zostanie dopuszczona do obrotu na terenie UE, "w Polsce mogłaby być dostępna praktycznie następnego dnia po dacie dopuszczenia do obrotu". Zastrzegł, że jest jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, gdzie trafią szczepionki wyprodukowane przez jego firmę. "Jeżeli skutecznie wytworzymy szczepionki, staniemy się kluczowym dostawcą, staniemy się jednym z istotnych elementów dostarczania tej szczepionki na różne rynki" - stwierdził. Dodał, że trudno dzisiaj określić, "czy i w jakim zakresie będziemy dostarczać szczepionkę wytwarzaną u nas dla Polski".

Paweł Borys, prezes PFR powiedział, że być może produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 przez firmę Mabion uda się uruchomić już na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 roku. Szczepionki będą produkowane w certyfikowanym zakładzie wytwórczym pod Łodzią.

Źródło: PAP