Zamknij

Szczepionka Moderny w 96 proc. skuteczna wśród nastolatków

07.05.2021 12:01
Szczepionka COVID-19 dla nastolatków
fot. Shutterstock

Szczepionka Moderny wykazuje 96 proc. skuteczności wśród młodzieży w wieku 12-17 lat - wynika z pierwszych badań klinicznych. Nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych. 

W badaniach klinicznych szczepionki Moderny wśród młodzieży wzięło udział ponad 3 tys. nastolatków w wieku 12-17 lat. Dwie trzecie otrzymało szczepionkę, pozostali - placebo. Wyniki napawają optymizmem.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla nastolatków

Badanie "wykazało skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 na poziomie 96 proc.; mRNA-1273 był ogólnie dobrze tolerowany i do tej pory nie stwierdzono poważnych zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa" - poinformowała Moderna.

Uczestnicy badania byli obserwowani średnio 35 dni po drugim zastrzyku. Moderna przekazała, że wszelkie skutki uboczne szczepionki były "łagodne lub umiarkowane", najczęściej był to ból w miejscu zastrzyku. Przy drugiej dawce wśród skutków ubocznych zaobserwowano "ból głowy, zmęczenie, bóle mięśniowe i dreszcze", podobne do tych obserwowanych u dorosłych, którzy otrzymali szczepionkę.

"Do tej pory nie stwierdzono żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa" - zapewnia Moderna.

Szczepionka przeciw COVID-19 dla dzieci

Moderna przekazała również, że "prowadzi rozmowy z organami regulacyjnymi na temat potencjalnej zmiany w swoich wnioskach regulacyjnych" w celu dopuszczenia szczepionki dla tej grupy wiekowej.

Wniosek o dopuszczenie własnej szczepionki dla młodzieży w wieku 12-15 lat w Stanach Zjednoczonych i w Europie złożyły już firmy Pfizer/BioNTech. 5 maja 2021 r. zgodę na dopuszczenie szczepionki Pfizera dla tej grupy wiekowej jako pierwsza wyraziła Kanada.

Jeśli chodzi o młodsze dzieci, to Pfizer i BioNTech poinformowały, że złożą wniosek o pozwolenie na dopuszczenie szczepionki do obrotu w trybie nagłym w USA dla dzieci w wieku od 2 do 11 lat.

Natomiast w marcu Moderna rozpoczęła badania szczepionki dla niemowląt od 6. miesiąca życia.

- W wersji optymistycznej nastolatki w wieku 16-18 lat szczepione będą przeciwko COVID-19 w czerwcu - powiedział w Radiu Plus prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak. Dodał, że jest szansa na zaszczepienie młodszych dzieci w wakacje.