Zamknij

EMA: szczepionkę Moderny można stosować u nastolatków

26.07.2021
Aktualizacja: 26.07.2021 09:46
Moderna - szczepienia nastolatków
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia stosowania szczepionki Moderny u dzieci w wieku 12-17 lat. To już druga szczepionka przeciwko COVID-19, którą można szczepić nastolatki w Europie.

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do użytku szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Moderna u dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Ma być stosowana w taki sam sposób, jak u osób od 18. roku życia wzwyż. Do tej pory jedynym preparatem, który można było podawać europejskim nastolatkom, była szczepionka firmy Pfizer/BioNTech – EMA wydała pozytywną opinię w tej sprawie już 28 maja 2021 r.

Moderną można już szczepić nastolatki

Komunikat Europejskiej Agencji Leków, który rozesłano do mediów, głosi:
„Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA zalecił rozszerzenie wskazania do stosowania szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna o dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Szczepionka jest już dopuszczona do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych. Stosowanie szczepionki u dzieci w wieku od 12 do 17 lat będzie takie samo jak u osób w wieku 18 lat i starszych. Podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć (...) w odstępie czterech tygodni”.

Pierwsze badania kliniczne szczepionki Moderny, które zostały ogłoszone przez firmę już na początku maja, były bardzo optymistyczne. Ich wyniki wykazywały, że szczepionka wykazuje 96-proc. skuteczność wśród młodzieży w wieku 12-17 lat. Nie zaobserwowano wtedy poważnych skutków ubocznych.

Reakcje nastolatków na Modernę podobne jak dorosłych

Działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę, nie zaobserwowano objawów COVID-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób. Na podstawie tych wyników EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie występują u osób w wieku powyżej 18 lat – poinformowała EMA. Obejmują one:

  • ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
  • zmęczenie
  • bóle głowy
  • bóle mięśni i stawów
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • dreszcze
  • nudności i wymioty
  • gorączkę.

Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Szczepienia nastolatków w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat rozpoczęły się w Polsce 7 czerwca. Już wcześnie mogła się szczepić młodzież w wieku 16-17 lat. Nastolatki były wtedy szczepione preparatem firmy Pfizer/BioNTech. Teraz z pewnością do użytku w tych grupach wiekowych dopuszczona zostanie w Polsce także szczepionka Moderny. Oba preparaty to szczepionki typu mRNA. Według badań naukowych, oceny specjalistów oraz deklaracji samych producentów mają one nieco większą skuteczność niż szczepionki wektorowe.

Polskie Ministerstwo Zdrowia wciąż zachęca do szczepienia nastolatków przeciwko COVID-19. – Dzieci powinny pierwszego września wrócić do szkół – mówił dziś w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska i przypominał, że we wrześniu w szkołach będzie przeprowadzana akcja szczepień. – Wiemy, że w szkołach zostanie rozpoczęta akcja szczepień dzieci, więc myślę, że ta wyszczepialność wśród najmłodszych także powinna wzrosnąć – dodał. Podkreślił też, że „wakacje to jest dobry czas, abyśmy swoje pociechy zaszczepili”.

Źródło: PAP / Zdrowie.radiozet.pl