Zamknij

Johnson&Johnson: druga dawka naszej szczepionki jest skuteczna

26.08.2021
Aktualizacja: 26.08.2021 11:10
Dawka przypominająca Johnson&Johnson
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Trwają badania nad skutecznością dawek przypominających szczepionek przeciwko COVID-19. Najnowsze informacje o drugiej dawce swojego preparatu przekazała właśnie firma Johnson&Johnson: dawka przypominająca szczepionki Janssen powoduje szybki i znaczny wzrost poziomu przeciwciał wiążących.

Firma Johnson&Johnson ogłosiła wstępne wyniki badań, z których wynika, że zastosowanie drugiej dawki, tzw. przypominającej, szczepionki Janssen przeciw COVID-19 w przypadku osób, którym wcześniej podano ten preparat, jest skuteczne i zwiększa wytwarzanie przeciwciał wiążących w organizmie.

Pierwsza dawka J&J wysoce skuteczna przez 8 miesięcy

W wydanym komunikacie firma przypomniała, że w lipcu w piśmie „New England Journal of Medicine” opublikowano badania, które wykazały, że neutralizująca odpowiedź przeciwciał wytworzonych przez szczepionkę Janssen była silna i stabilna przez osiem miesięcy po szczepieniu pierwszą dawką.

W komunikacie napisano: „Przewidując potencjalne zapotrzebowanie na dawki przypominające, firma przeprowadziła badanie fazy 1/2a oraz badanie fazy 2 u osób uprzednio zaszczepionych jej szczepionką. Wstępne dane z tych badań wykazują, że  (trzecich  przeciw COVID-19 spowodowała szybki i silny wzrost przeciwciał wiążących, dziewięciokrotnie większy niż 28 dni po pierwotnym szczepieniu pojedynczą dawką”.

Znaczący wzrost odpowiedzi wiążącej przeciwciała zaobserwowano u uczestników w wieku od 18 do 55 lat oraz u osób w wieku 65 lat i starszych, które otrzymały mniejszą dawkę przypominającą. Streszczenia badań zostały już złożone w portalu medRxiv.

Dawka przypominająca J&J znacząco zwiększa wytwarzanie przeciwciał

– Ustaliliśmy, że pojedyncza dawka naszej szczepionki COVID-19 generuje silne i trwałe odpowiedzi immunologiczne, które utrzymują się przez osiem miesięcy. Dzięki tym danym widzimy również, że dawka uzupełniająca szczepionki jeszcze bardziej zwiększa wytwarzanie przeciwciał wśród uczestników badania, którzy wcześniej otrzymali naszą szczepionkę – powiedział dr hab. Mathai Mammen, szef pionu badawczo-rozwojowego Janssen, spółki farmaceutycznej Johnson&Johnson.

Dr Mammen dodał, że firma czeka na możliwość przedyskutowania z władzami zajmującymi się zdrowiem publicznym potencjalnej strategii dla szczepionki Janssen przeciw COVID-19, polegającej na podaniu dawki przypominającej osiem miesięcy lub później po pierwotnym szczepieniu szczepionką jednodawkową.

W Polsce szczepienia wykonuje się dwudawkowymi preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Janssen (Johnson&Johnson). Podawanie dawek przypominających (trzecich i drugiej w przypadku J&J), co wiązałoby się ze zmianami w dotychczasowych schematach szczepień, jest wciąż dyskutowane przez Radę Medyczną przy premierze RP.

Źródło: PAP/Szymon Zdziebłowski