Zamknij

Szczepionka DTP na tężec, krztusiec, błonicę. Co warto wiedzieć?

19.05.2021
Aktualizacja: 13.10.2021 21:39

Jedna szczepionka na trzy choroby? Taka działa szczepionka DTP chroniąca przed zachorowaniem na tężec, błonicę i krztusiec. Jest to szczepionka obowiązkowa, którą przyjmuje się kilkukrotnie w ciągu całego życia. Co warto wiedzieć o szczepionce DTP? Sprawdź, jak działa, jak długo chroni, jakie może mieć skutki uboczne.

Szczepienie dziecka
fot. Shutterstock
 1. Szczepionka DTP - skład i działanie
 2. Szczepionka DTP - schemat szczepienia
 3. Szczepionka DTP - czas ochrony
 4. Szczepionka DTP - przeciwwskazania
 5. Szczepionka DTP - skutki uboczne

Szczepionka DTP to szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi podawana w jednym zastrzyku. Należy do szczepień obowiązkowych dla dzieci i nastolatków.

Szczepionka DTP podawana jest poprzez wstrzyknięcie głęboko podskórne lub domięśniowe.

Szczepienie powinno być poprzedzone badaniem lekarskim i wywiadem na temat ogólnego stanu zdrowia oraz wcześniej wykonanych i zanotowanych szczepień. Postępowanie takie pozwala przewidzieć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Szczepionka DTP - skład i działanie

Szczepionka DTP chroni przed zachorowaniem na trzy choroby: błonicę (dyfteryt), tężec i krztusiec wywoływane przez maczugowce błonicy, laseczki tężca oraz przez pałeczki krztuśca.

Substancjami czynnymi szczepionki są toksoidy tężcowy i błoniczy (niezakaźne składniki pochodzące od bakterii) oraz zawiesina zabitego, czyli niezakaźnego szczepu krztuśca (pełnokomórkowy składnik krztuścowy szczepionki lub bezkomórkowy składnik krztuśca tzw. DTaP).

Po podaniu szczepionki organizm dziecka wytwarza przeciwciała, które chronią przed zachorowaniem na te choroby.

Szczepionka DTP - schemat szczepienia

Schemat szczepienia obejmuje podawanie kolejnych dawek szczepionki DTP lub DTaP dzieciom w 2, 3 - 4, 5, 16 -18 miesiącu życia oraz szczepionki DTaP w 6 roku życia.

Szczepionka dTap (z obniżoną zawartością antygenów krztuśca) podawana jest jako obowiązkowa nastolatkom w 14 roku życia. W celu utrzymania odporności przeciw krztuścowi zalecane jest również szczepienie przypominające w 19 roku życia oraz dla osób dorosłych co 10 lat.

Szczepionka DTP - czas ochrony

Czas ochrony po zaszczepieniu dzieci szczepionką pełnokomórkową wynosi ok. 10 - 12 lat, a szczepionką bezkomórkową ok. 5 lat. 

Szczepionka DTP - przeciwwskazania

Szczepionki DTP nie podaje się dziecku, jeśli występuje:

 • uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tej szczepionki (wymienione w punkcie 6). Objawy uczulenia to:
 • wysypka lub wysypka z pęcherzami, która może być swędząca,
 • obrzęk okolicy oczu i twarzy,
 • trudności w oddychaniu i połykaniu,
 • nagły spadek ciśnienia krwi i utrata przytomności,
 • ostre stany chorobowe przebiegające z gorączką. Łagodne infekcje nie są przeciwwskazaniem do podania szczepionki,
 • choroby przewlekłe w okresie zaostrzenia. W tych przypadkach szczepienie należy wykonać po ustąpieniu zaostrzenia choroby,
 • jeśli w ciągu 2 dni od poprzedniego podania szczepionki u dziecka:
 • wystąpił trwający 3 i więcej godzin nieutulony ciągły płacz lub krzyk o wysokich tonach (krzyk mózgowy),
 • nastąpiło podwyższenie temperatury ciała do 40,5ºC i powyżej, niewywołane innymi czynnikami,
 • jeśli w ciągu 3 dni od poprzedniego podania szczepionki u dziecka:
 • wystąpiły objawy mózgowe manifestujące się zaburzeniem świadomości i ogniskowymi objawami neurologicznymi,
 • wystąpiły drgawki przebiegające z gorączką lub bez,
 • jeśli w ciągu 7 dni od poprzedniego szczepienia u dziecka miała miejsce utrata świadomości lub epizod hipotensyjno – hiporeaktywny (obniżenie ciśnienia, zwiotczenie mięśni, zmniejszona wrażliwość na bodźce, senność, bladość i (lub) zasinienie skóry) mogące przebiegać z zaburzeniami oddychania.

Szczepionka DTP zawiera tiomersal (środek konserwujący), który może powodować reakcje alergiczne. Należy poinformować lekarza, jeśli u dziecka występowały lub występują znane reakcje alergiczne.

Szczepionka DTP - skutki uboczne

Ryzyko związane ze szczepieniem szczepionką DTP wiąże się z występowaniem miejscowych niepożądanych odczynów poszczepiennych (ból, zaczerwienienie, obrzęk w miejscu wkłucia) oraz ogólnych (gorączka i drażliwość).

Ciężkie NOP takie jak zespół hipotoniczno-reaktywny, drgawki gorączkowe, ciężkie reakcje alergiczne występują rzadko i ustępują bez trwałych następstw. Ciężkie NOP występują przeciętnie raz na 10 000 podanych dawek szczepionki pełnokomórkowej i około 2-krotnie rzadziej po podaniu szczepionki bezkomórkowej.

ZOBACZ: NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny: kogo dotyczy? Jak go rozpoznać?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, DTP Szczepionka błoniczo-tężcowo-krztuścowa adsorbowana - ulotka (biomed.pl)