Zamknij

Szczepionka AstraZeneca. Jest decyzja EMA: szczepionki są bezpieczne i skuteczne

18.03.2021
Aktualizacja: 19.03.2021 10:00
Decyzja EMA ws. szczepionek AstraZeneca
fot. AP/Associated Press/East News

Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał zalecenia w sprawie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca w kontekście stanów zakrzepowo-zatorowych. Jakie decyzje podjęła EMA? 

– Komitet po analizie wielu dokumentów doszedł do wniosku, że szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, i nie jest powiązana ze wzrostem ryzyka zakrzepów krwi, choć nie wyklucza, że mogą się one zdarzyć w bardzo rzadkich przypadkach. Oczywiście będziemy nad wszystkimi takimi przypadkami się pochylać, ale EMA wychodzi z założenia, że zalety szczepienia przewyższają ewentualne ryzyko niepożądanych działań – powiedziała Emer Cooke, szefowa EMA. I dodała: – Przy tak masowych szczepieniach działania niepożądane mogą się pojawiać, ale EMA będzie szybko reagować, badać takie przypadki i dbać o bezpieczeństwo zdrowotne Europejczyków.

Naukowcy podkreślili, że ryzyko zakrzepicy jest powiązane z samą chorobą COVID-19 oraz stanem pochorobowym. Są dowody potwierdzające, że infekcja wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko tej choroby, a więc zaszczepienie się przeciwko COVID-19 chroni nas przed wystąpieniem powikłań zatorowo-zakrzepowych. 

Poza tym, zdaniem naukowców współpracujących z EMA, są bardzo rzadkie schorzenia (np. rozsiane wykrzepienia wewnątrznaczyniowe), które mogą po podaniu szczepionki zaostrzyć stan choroby. Co ciekawe, badane przez naukowców przypadki zakrzepicy pojawiały się głównie u młodych kobiet.

Dr Sabine Straus z EMA została zapytana o dzisiejszy raport opublikowany przez lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo, z którego wynika, że przynajmniej jeden przypadek jest powiązany ze szczepionkami AstraZeneca. Badaczka wyjaśniła, że EMA zapoznała się z pojedynczymi przypadkami z Norwegii, ale nie zna tego raportu, ponieważ został opublikowany dopiero dzisiaj. I dodała, że na 20 mln osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca, zaledwie u 7 stwierdzono

Straus posiłkowała się statystykami, wedle których na 20 mln osób, które w dniu wczorajszym przyjęły szczepionkę AstraZeneca, zaledwie u 7 stwierdzono przypadki rozsianej koagulacji wewnątrznaczyniowej, a u 18 zdarzenia zatorowe.

Ważne

Europejska Agencja Leków nie stwierdziła również żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki AstraZeneki.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendacje związane ze szczepionką przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Sprawdzano, czy szczepionka może wywoływać groźne dla zdrowia zakrzepy. Było to związane z niepokojącymi informacjami płynącymi z niektórych krajów, sugerującymi związek pomiędzy incydentami zakrzepowo-zatorowymi  a podaniem szczepionki przeciwko COVID-19 brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca.

Z powodu podejrzeń, że ten preparat może przyczyniać się do tego typu działań niepożądanych, kilka krajów europejskich zawiesiło szczepienia tym preparatem.
Szefowa EMA, Emer Cooke, poinformowała we wtorek, że obecnie nic nie wskazuje wprost, że to szczepienia preparatem firmy AstraZeneca powodowały zakrzepy. Podkreśliła jednak, że Agencja będzie wnikliwie badać wszelkie doniesienia.

Jak działa szczepionka firmy AstraZeneca?

Preparat AstraZeneca jest szczepionką wektorową, czyli opiera się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Szczepionka Oxford/AstraZeneca zawiera zmodyfikowanego wirusa, będącego nośnikiem mRNA, ale nie jest to koronawirus, z który stał się przyczyną pandemii tylko adenowirus. Jest on wykorzystywany do dostarczenia kodu genetycznego białka S. Nie powoduje choroby u człowieka, nie replikuje, nie namnaża się, jest tylko środkiem transportu.

Szczepionkę AstraZeneca podaje się domięśniowo w dwóch dawkach – drugą dawkę można podać pomiędzy 4. a 12. tygodniem od przyjęcia pierwszej. W przeciwieństwie do szczepionek Pfizera i Moderny jest łatwa w przechowywaniu, bo może być przechowana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Źródło: PAP, EMA