Zamknij

Jest kolejna szczepionka przeciwko COVID-19. Zielone światło dla AstraZeneca

29.01.2021 17:15
Szczepionka AstraZeneca
fot. Shutterstock

Jest kolejna szczepionka przeciwko COVID-19. EMA wydała 29 stycznia pozytywną opinię dla brytyjskiej szczepionki firmy AstraZeneca. Komisja Europejska już dopuściła szczepionkę do obrotu, co oznacza, że do krajów UE dotrą nowe dostawy. Sprawdź, co warto wiedzieć o szczepionce AstraZeneca.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 i zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tej szczepionki dla osób w wieku od 18 lat.

- Trzecią pozytywną opinią rozszerzyliśmy arsenał szczepionek dostępnych dla państw członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w celu zwalczania pandemii i ochrony obywateli - powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA.

Komisja Europejska po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków dopuściła do obrotu w UE szczepionkę AstraZeneca

- Właśnie dopuściliśmy szczepionkę AstraZeneca na rynek UE po pozytywnej ocenie EMA. Oczekuję, że firma dostarczy 400 mln dawek zgodnie z ustaleniami. Będziemy nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić szczepionki Europejczykom, naszym sąsiadom i partnerom na całym świecie - napisała na Twitterze przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Pozytywne opinie EMA otrzymały do tej pory dwie szczepionki firm Pfizer i Moderna, które są już też dopuszczone do obrotu na terenie UE.

ZOBACZ:  Szczepionka AstraZeneca nieskuteczna u seniorów? Komentarz producenta

Szczepionka AstraZeneca - technologia, skuteczność, przechowywanie

Szczepionka AstraZeneca została opracowana we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim. Jest to szczepionka wektorowa, inna niż preparaty Pfizera i Moderny.

Preparat AstraZeneca opiera się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Szczepionka Oxford/AstraZeneca zawiera zmodyfikowanego wirusa, będącego nośnikiem mRNA, ale nie jest to koronawirus, z który stał się przyczyną pandemii tylko adenowirus. 

Adenowirus jest wykorzystywany do dostarczenia kodu genetycznego białka S. Nie powoduje choroby u człowieka, nie replikuje, nie namnaża się, jest tylko środkiem transportu.

Zaletą szczepionek wektorowych jest wywoływanie silnej odpowiedzi immunologicznej przy podaniu małej dawki. Szczepionka wektorowa jest bezpieczna i stabilna.

Szczepionkę AstraZeneca podaje się domięśniowo w dwóch dawkach - drugą dawkę można podać pomiędzy 4 a 12 tygodniem od przyjęcia pierwszej. W przeciwieństwie do szczepionek Pfizera i Moderny jest łatwa w przechowywaniu, bo może być przechowana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Przy zastosowaniu optymalnej dawki jej skuteczność sięga od 62 do 90 proc. (jest wyższa u osób młodszych, wydaje się także, że wzrasta wraz z wydłużeniem przerwy pomiędzy dawkami). 

Źródło: PAP, Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19