Zamknij

Po śmierci kobiety wstrzymują szczepienia partią preparatu AstraZeneca

08.03.2021 09:35
Szczepionka AstraZeneca
fot. Donatella Giagnori/EIDON/Reporter

Szczepionka AstraZeneca budzi emocje. W Austrii przerwano szczepienia jedną partią preparatu ze względu na śmierć kobiety. Śledztwo trwa.

Władze Austrii zdecydowały o wstrzymaniu szczepień przeciw COVID-19 z użyciem jednej z partii preparatu AstraZeneca po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u drugiej. Decyzja została podjęta mimo braku dowodów na bezpośredni związek ze szczepieniem - donosi PAP.

Szczepionka AstraZeneca - śmierć kobiety

Jak poinformował federalny urząd ds. bezpieczeństwa w opiece zdrowotnej (BASG), 49-letnia kobieta zmarła w wyniku zaburzeń krzepnięcia krwi, zaś druga, 35-latka, nabawiła się zatoru płuc, spowodowanego zakrzepem. Oba przypadki wystąpiły w miejscowości Zwettl w Dolnej Austrii; kobiety otrzymały zastrzyki z tej samej partii szczepionki AstraZeneca.

BASG podał, że nie ma obecnie "dowodów na związek przyczynowy ze szczepionką". Przypadki problemów z krzepnięciem krwi nie były wcześniej notowane w badaniach nad preparatem AstraZeneca. Ponieważ jednak na razie związku nie da się całkowicie wykluczyć, urząd zdecydował się wstrzymać szczepienie z użyciem tej partii preparatu.

Szczepionka AstraZeneca to trzecia, obok szczepionki Pfizera i szczepionki Moderny, szczepionka przeciwko COVID-19, zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) na terenie Unii Europejskiej. Kolejnym preparatem prawdopodobnie będzie szczepionka Johnson&Johnson.

Źródło: PAP