Zamknij

Szczepienie przeciw COVID-19 krok po kroku. Jak wygląda ten proces?

12.04.2021 15:36
Punk szczepień na Stadionie Narodowym fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Masz już wyznaczony termin szczepienia przeciw COVID-19 i zastanawiasz się, co dalej? Podpowiadamy, jak wygląda proces szczepienia krok po kroku, czyli od momentu pojawienia się w placówce, aż do samego zastrzyku. Sprawdź, co warto wiedzieć i co warto mieć przy sobie.

Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają w Polsce od grudnia 2020 roku. Po kilku miesiącach szczepienia medyków i seniorów przyszedł moment na uwolnienie zapisów dla kolejnych grup wiekowych. Coraz więcej osób może zapisać się na szczepienie. 

ZOBACZ: Kalendarz szczepień przeciw COVID-19 z podziałem na roczniki

Szczepienie przeciw COVID-19: jak się zapisać?

Zapisu na szczepienie przeciw COVID-19 można dokonać na cztery sposoby.

  1. Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22-62-62-989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.
  2. Druga droga to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.
  3. Trzeci sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie – należy, wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.
  4. Czwarty sposób to kontakt z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Po zarejestrowaniu na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, aby nie odpowiadać na SMS-a z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.

Szczepienie przeciw COVID-19: jak wygląda cały proces? Czego należy się spodziewać?

Podczas dokonywania rejestracji, pacjent od razu decyduje o dacie i miejscu szczepienia.

Na szczepienie należy zgłosić się punktualnie o wyznaczonej godzinie. 

Po przybyciu do wybranej wcześniej placówki pacjent zostaje zarejestrowany - musi mieć przy sobie dowód osobisty, powinien też pokazać SMS-a potwierdzającego termin wizyty.

Wywiad przed szczepieniem przeprowadzany jest na miejscu przez lekarza w punkcie szczepień. Pacjent otrzymuje do wypełnienia specjalną ankietę kwalifikacyjną, którą można też wcześniej pobrać, wydrukować i wypełnić w domu.

ZOBACZ:  Nowy uproszczony kwestionariusz kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19. Jakie zawiera pytania? 

Przed szczepieniem dokonuję się pomiaru czynności życiowych - tętna i saturacji. 

Następnym etapem jest przyjęcie szczepionki. Pacjent jest proszony o przejście do miejsca szczepienia, gdzie podawany jest wyznaczony wcześniej preparat. Każda osoba, już w momencie zapisania się otrzymuje skierowanie na konkretną szczepionkę. Na tym etapie nie można już tego zmienić.

Po przyjęciu szczepionki przechodzi się do miejsca zapisu na drugą dawkę.

Po szczepieniu pacjent pozostaje w placówce na obserwacji przez ok. 15 minut. Otrzymuje blankiet potwierdzający przyjęcie pierwszej lub drugiej dawki szczepionki. Po odpoczynku można wyjść z placówki.

Seniorzy potrzebujący pomocy opiekuna mogą wejść wraz z nim do punktu szczepień (może być tylko jeden opiekun na jedną szczepioną osobę).

Źródło: gov.pl, tvn24.pl