Zamknij

Szczepienie na grypę: efekty uboczne. LISTA objawów niepożądanych

26.11.2021
Aktualizacja: 26.11.2021 11:05

Chcesz zaszczepić się przeciw grypie, ale obawiasz się skutków ubocznych? Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Objawy niepożądane są zwykle łagodne i ustępują samoistnie. Jakie objawy mogą wystąpić? LISTA ewentualnych efektów niepożądanych.

Szczepienie na grypę
fot. Shutterstock

Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u mniej więcej 40-70 proc. szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. Zapewniają ochronę przed ciężkim prebiegiem choroby i powikłaniami pogrypowymi.

Szczepienia trzeba powtarzać co roku, ponieważ na każdy sezon epidemiczny opracowywany jest nowy preparat odpowiadający krążącym aktualnie szczepom wirusa grypy.

Wiele osób boi się, że coroczne przyjmowanie szczepionki wywoła efekty uboczne. Jednak, jak przekonują specjaliści, są to często obawy na wyrost.

- To szczepionka wyjątkowo bezpieczna. Nikt po niej nie umarł. Badania dowodzą, że szczepionka przeciwko grypie w zakresie niepożądanych odczynów poszczepiennych różni się od placebo tylko i wyłącznie objawami miejscowymi, czyli bólem w miejscu szczepienia, obrzękiem, zatem czymś, co przechodzi i nie zostawia trwałych następstw – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr hab. Ernest Kuchar.

Szczepienia na grypę: objawy niepożądane. Na co zwrócić uwagę?

W Polsce dostępne są szczepionki inaktywowane zawierające cząstki wirusa grypy (split) lub powierzchniowe białka wirusa grypy (subunit) oraz żywa szczepionka donosowa.

Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Objawy niepożądane, jeśli występują, są zwykle łagodne i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni bez konieczności leczenia.

Do najczęściej występujących efektów niepożądanych po szczepieniu zalicza się:

  • reakcje miejscowe: zaczerwienienie, bolesność i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia;
  • reakcje ogólne: niewielki wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy, złe samopoczucie.

Bardzo rzadko po szczepieniu przeciwko grypie występują:

Do szczepienia kwalifikuje lekarz, a pacjent przed szczepieniem musi wypełnić specjalną ankietę lub dopowiedzieć na pytania dotyczące stanu zdrowia, alergii, reakcji organizmu na poprzednie szczepienia.  

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl; gov.pl; Medycyna Praktyczna (mp.pl); zdrowie.pap.pl